PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Ogromny koszt eksportu zboża z Ukrainy. Kluczowe odzyskanie portów

Ogromny koszt eksportu zboża z Ukrainy. Kluczowe odzyskanie portów

Autor: Michał Rybka 2022-05-27 12:30:00
koszt eksportu zboża

Oleg Nivyevsky z Kijowskiej Szkoły Ekonomicznej informuje, że przez rosyjską blokadę portów koszt eksportu zboża z Ukrainy jest zbyt wysoki i nieopłacalny.

„Jedynym sensownym sposobem eksportu produktów z Ukrainy są porty morskie. Wszystkie inne sposoby eksportowania towarów są zbyt drogie albo zbyt skomplikowane logistycznie” – uważa wiceprezes Kijowskiej Szkoły Ekonomicznej ekspert ds. rolnictwa Oleg Nivyevsky.

Koszt eksportu zboża wzrósł po wielokroć

Oleg Nivyevsky podkreśla, że na skutek rosyjskiej inwazji na Ukrainę okupowane państwo straciło najbardziej efektywny sposób eksportu swoich towarów – porty morskie. Ponadto rosyjscy żołnierze kradną zapasy ukraińskiego zboża na potęgę.

„Przed wojną trzeba było zapłacić 30 USD za eksport i eksport tony zboża, ale teraz kosztuje to 120 USD. To z kolei oznacza, że ​​producenci nie osiągają zysku. W efekcie rentowność agrobiznesu na Ukrainie spadnie, nawet pomimo tego, że ceny zbóż przebijają pułap, biorąc pod uwagę wydarzenia, które mają miejsce w naszym kraju - powiedział wiceprezes KSE.

koszt eksportu zboża

Transport koleją ukraińskich towarów jest nieopłacalny

Nivyevsky dodał, że jedyną możliwością zwolnienia eksportu produktów do innych krajów jest odblokowanie ukraińskich portów morskich. Zdaniem eksperta inne opcje eksportu są niemożliwe lub niepraktyczne.

„Nie można eksportować dużej ilości zboża koleją, zwłaszcza że istnieje wiele innych produktów, które również trzeba wyeksportować. Na przykład w ciągu roku obsłużyliśmy około 150 milionów ton zupełnie innych produktów" – powiedział Oleg Nivyevsky.

Ponadto, według niego, eksport drogowy znacząco podnosi koszt eksportu zboża i wielu innych towarów.

Czytaj także: Brytyjska marynarka wojenna chce eskortować statki z ukraińskim zbożem

źródła: agronews.ua/ fot. pexels
 


Autor: Kamila Ciężka

UNICEF: Ponad ośmiu milionom dzieci grozi śmierć z głodu


Autor: Polska Agencja Prasowa

Niemiecki rząd planuje wywłaszczenie części Nord Stream 2


Autor: Polska Agencja Prasowa

UE: Rosja ponosi wyłączną winę za kryzys żywnościowy


BULT SMOGOWICZE