O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

23-06-2022

Autor: Jagoda Mrowiec

Austria znosi obowiązek szczepień na COVID– 19

Obowiązek szczepień

Austriacki rząd znosi obowiązek szczepień przeciw koronawirusowi. Obligatoryjne szczepienia obowiązywały mieszkańców od lutego.  

Obowiązek przyjęcia szczepionki przeciwko koronawirusowi został zapowiedziany przez rząd Austrii w listopadzie 2021 roku, wszedł w życie w lutym bieżącego roku, a następnie został zawieszony w marcu. Od czwartku obowiązkowe szczepienia w Austrii to już historia – poinformował minister zdrowia tego kraju Johannes Rauch.

Sytuacja dostosowana do nowych wariantów wirusa

Jak wyjaśnił minister, taka sekwencja decyzji była spowodowana zmieniającymi się, dominującymi wariantami koronawirusa. W przypadku Omikronu potrzebny był nowy, odmienny sposób radzenia sobie z wirusem, niż przy Delcie, która powodowała wysokie wskaźniki hospitalizacji i cięższy przebieg zakażenia. „Omikron zmienił zasady" – zaznaczył Rauch.

Ponadto obligatoryjne szczepionki tworzyły „podziały społeczne”, dzieląc rodziny i grupy społeczne. „Przymus nie zachęcił nikogo do szczepienia” – stwierdził szef resortu zdrowia. Poinformował, że obowiązek szczepień został zniesiony do 31 sierpnia, a potem szczepienia będą się odbywać na innych zasadach.

Rząd Austrii planuje przedstawienie „ogólnego pakietu środków na życie z Covid-19”, w którym powinno zapewniać się ochronę między innymi osobom szczególnie wrażliwym. Tym samym obowiązek szczepienia objąłby tylko „niewielki procent populacji”.

„Kolejne fale będą się pojawiać, trzeba będzie opracować jasne, rozsądne podejście” – dodał Rauch. Wskazał na choroby psychiczne i inne konsekwencje czasu pandemii jako kwestie, którym także należy poświęcić więcej uwagi.

Obowiązek szczepień

W Polsce obowiązek szczepień tylko dla wybranych grup

Przypominamy, że w naszym kraju obowiązek szczepień wprowadzono tylko dla wybranych grup, tj. osób wykonujących zawód medyczny, farmaceutów, studentów medycyny i pracowników podmiotów medycznych. Ze względu na duże ryzyko bezpośredniego kontaktu z wirusem, wszystkie wymienione grupy były zobowiązane do przyjęcia pełnego cyklu szczepień do 1 marca 2022 roku. Nie dotyczyło to jednak medyków, którzy mają zdrowotne przeciwskazania do szczepienia, czyli np. w przeszłości wystąpiła u nich reakcja anafilaktyczna po innej szczepionce.

Dla innych grup szczepionka przeciwko COVID– 19 w Polsce jest zalecana. Oznacza to, że jej nieprzyjęcie nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami prawnymi. Natomiast w przeciwieństwie do innych szczepionek zalecanych, preparaty przeciw koronawirusowi finansowane są z budżetu państwa.

Czytaj również: Głód w Somalii. Dzieci umierają na oczach całego świata

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023