PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Austria znosi obowiązek szczepień na COVID– 19

Austria znosi obowiązek szczepień na COVID– 19

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-23 20:30:00
Obowiązek szczepień

Austriacki rząd znosi obowiązek szczepień przeciw koronawirusowi. Obligatoryjne szczepienia obowiązywały mieszkańców od lutego.  

Obowiązek przyjęcia szczepionki przeciwko koronawirusowi został zapowiedziany przez rząd Austrii w listopadzie 2021 roku, wszedł w życie w lutym bieżącego roku, a następnie został zawieszony w marcu. Od czwartku obowiązkowe szczepienia w Austrii to już historia – poinformował minister zdrowia tego kraju Johannes Rauch.

Sytuacja dostosowana do nowych wariantów wirusa

Jak wyjaśnił minister, taka sekwencja decyzji była spowodowana zmieniającymi się, dominującymi wariantami koronawirusa. W przypadku Omikronu potrzebny był nowy, odmienny sposób radzenia sobie z wirusem, niż przy Delcie, która powodowała wysokie wskaźniki hospitalizacji i cięższy przebieg zakażenia. „Omikron zmienił zasady" – zaznaczył Rauch.

Ponadto obligatoryjne szczepionki tworzyły „podziały społeczne”, dzieląc rodziny i grupy społeczne. „Przymus nie zachęcił nikogo do szczepienia” – stwierdził szef resortu zdrowia. Poinformował, że obowiązek szczepień został zniesiony do 31 sierpnia, a potem szczepienia będą się odbywać na innych zasadach.

Rząd Austrii planuje przedstawienie „ogólnego pakietu środków na życie z Covid-19”, w którym powinno zapewniać się ochronę między innymi osobom szczególnie wrażliwym. Tym samym obowiązek szczepienia objąłby tylko „niewielki procent populacji”.

„Kolejne fale będą się pojawiać, trzeba będzie opracować jasne, rozsądne podejście” – dodał Rauch. Wskazał na choroby psychiczne i inne konsekwencje czasu pandemii jako kwestie, którym także należy poświęcić więcej uwagi.

Obowiązek szczepień

W Polsce obowiązek szczepień tylko dla wybranych grup

Przypominamy, że w naszym kraju obowiązek szczepień wprowadzono tylko dla wybranych grup, tj. osób wykonujących zawód medyczny, farmaceutów, studentów medycyny i pracowników podmiotów medycznych. Ze względu na duże ryzyko bezpośredniego kontaktu z wirusem, wszystkie wymienione grupy były zobowiązane do przyjęcia pełnego cyklu szczepień do 1 marca 2022 roku. Nie dotyczyło to jednak medyków, którzy mają zdrowotne przeciwskazania do szczepienia, czyli np. w przeszłości wystąpiła u nich reakcja anafilaktyczna po innej szczepionce.

Dla innych grup szczepionka przeciwko COVID– 19 w Polsce jest zalecana. Oznacza to, że jej nieprzyjęcie nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami prawnymi. Natomiast w przeciwieństwie do innych szczepionek zalecanych, preparaty przeciw koronawirusowi finansowane są z budżetu państwa.

Czytaj również: Głód w Somalii. Dzieci umierają na oczach całego świata

PAP/fot.pixabay


Kosmiczna turystyka będzie miała negatywny wpływ na klimat

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-02 10:00:00

Ukraińskie zboże na rosyjskim statku. Ukraina prosi Turcję o interwencję

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-01 23:00:00

Kombajniści i sprzęt pilnie potrzebni do żniw na Ukrainie

Autor: Świat Rolnika 2022-07-01 21:30:00

BULT SMOGOWICZE