PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / NYT: Małpia ospa rozprzestrzenia się wśród ludzi od 2018 roku

NYT: Małpia ospa rozprzestrzenia się wśród ludzi od 2018 roku

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-24 18:00:00
Małpia ospa

Analiza genetyczna przeprowadzona przez naukowców z różnych krajów wykazała, że małpia ospa krąży wśród ludzi już od 2018 roku.

Według biologa z Centre for Cancer Research w Seattle Trevora Bedforda, dostępne informacje wskazują, że w pewnym momencie w ciągu ostatnich kilku lat, mniej więcej od 2018 roku, wirus zaczął rozprzestrzeniać się wśród ludzi.

Małpia ospa jest z nami od lat

Według badaczy wirus prawdopodobnie został przekazany ludziom przez gryzonie – afrykańskie wiewiórki, pręgowane myszy, gambijskie szczury i jeże. Według dziennika niektórzy eksperci ostrzegali od wielu lat, że całkowite zwalczenie ospy prawdziwej, ogłoszone w 1980 roku, uczyniło świat podatnym na ataki całej rodziny wirusów ospy i zwiększyło prawdopodobieństwo przekształcenia małpiej ospy w aktywny ludzki patogen.

Małpia ospa to rzadka, odzwierzęca choroba wirusowa, która zwykle występuje w zachodniej i środkowej Afryce. Wśród symptomów wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia na resztę ciała. Objawy – według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) - ustępują zwykle po dwóch, trzech tygodniach.

10 dni temu WHO informowała, że od początku roku na świecie potwierdzono 1600 infekcji małpią ospą, w kolejnych 1500 przypadkach podejrzewano zakażenie tą chorobą; z powodu małpiej ospy zmarły 72 osoby.

małpia ospa

Czytaj też: Małpia ospa przestraszyła Putina? Rosja zakazuje wwozu gryzoni i małp

PAP/fot.wikimedia