PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Nowe sankcje dla 67 oligarchów i rosyjskich elit. To zaboli

Nowe sankcje dla 67 oligarchów i rosyjskich elit. To zaboli

Autor: Tomasz Racki 2022-04-07 09:59:00
sankcje na rosję australia

Rząd australijski zdecydował w czwartek, że sankcje obejmą kolejnych 67 oligarchów i przedstawicieli rosyjskich elit. 

Wszystko z powodu trwającej agresji zbrojnej Rosji na Ukrainie – poinformowała minister spraw zagranicznych Australii Marise Payne. "Ogłaszam dzisiaj kolejne 67 sankcji na rosyjskie elity oraz oligarchów, osoby bliskie Putinowi, które popierają i ułatwiają mu jego skandaliczne działania" – powiedziała Payne.

Nie tylko sankcje. Australia pomaga Ukrainie

Australia dostarczyła dotychczas Ukrainie pomoc wojskową i humanitarną, zakazała również eksportu tlenku glinu i rud aluminium, w tym boksytu, do Rosji. Rząd australijski objął dotychczas 476 sankcjami 443 osoby, wśród których znalazły się osoby z bliskiego kręgu prezydenta Rosji Władimira Putina, oraz 33 podmioty, w tym większość rosyjskich banków i wszystkie instytucje odpowiedzialne za rosyjski dług publiczny. 

Australijskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oświadczyło, że Rosjanie, których obejmą sankcje, "zgromadzili ogromny majątek osobisty i mają dla Rosji znaczenie gospodarcze i strategiczne".

,,Zdecydowanie popieramy ostatnie zapowiedzi Kanady, Unii Europejskiej, Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych dotyczące dalszych posunięć ograniczających wobec kluczowych osób w Rosji" – czytamy w oświadczeniu rządu Australii.

W następstwie inwazji na Ukrainę Rosja oficjalnie stała się najbardziej obłożonym sankcjami krajem na świecie, wyprzedzając Iran, Syrię i Koreę Północną.

Czy Komisja Europejska "popuści" Rosji?

Pomimo zapowiadanego przez szefową KE Ursulę von der Leyen wprowadzenia nowych sankcji, weekendowa propozycja Komisji de facto sankcje łagodzi.

W weekend w Brukseli toczyły się konsultacje państw członkowskich, podczas których Komisja zaprezentowała zarys propozycji nowych sankcji wobec Rosji. Taką propozycję, która miała być bolesna dla Kremla, von der Leyen zapowiedziała 24 lutego. Część krajów, w tym Polska, wyraziła jednak duże rozczarowanie nowym projektem, w tym skalą planowanych uchyleń od sankcji oraz propozycjami restrykcji, które określane są jako „kosmetyczne”. KE nie zaproponowała przykładowo objęcia sankcjami energetyki, w tym ropy, gazu i węgla, jak również transportu.

Czytaj także: Australia wprowadza sankcje wobec 33 rosyjskich oligarchów

PAP/fot. pixabay

 
 


Marnowanie żywności to poważny problem. Każdy marnuje 74 kg

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-30 23:00:00

Odstrzał wilków we Francji. Konieczne zdecydowane działania

Autor: Świat Rolnika 2022-06-30 21:30:00

Rozminowanie ukraińskich portów może potrwać 10 dni. Jest jedno "ale"

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-30 16:30:00

BULT SMOGOWICZE