Według doniesień medialnej agencji AP prognozy Światowej Organizacji Handlu (WTO) nie napawają optymizmem. Światowy Handel ma się coraz gorzej.
Agencja medialna AP podaje, że Światowa Organizacja Handlu obniża prognozę obrotów w handlu światowym z powodu wojny w Ukrainie. Według niej obroty w światowym handlu wzrosną w br. o 3 proc. zamiast przewidywanych przed rosyjską inwazją na Ukrainę 4,7 proc.
Jak podała agencja AP, Światowa Organizacja Handlu przewiduje, że w 2022 r. wzrost światowych obrotów handlowych będzie znacznie niższy niż pierwotnie przewidywano, a prognozy na najbliższe dwa lata są bardzo trudne ze względu na niepewność związaną z losem rosyjskiego i ukraińskiego eksportu żywności, ropy czy nawozów. WTO podkreśliła też utrzymujący się wpływ pandemii na światową gospodarkę, zwłaszcza wskutek lockdownów w Chinach.
Według nowej prognozy WTO dla światowego handlu, uwzględniającej wpływ wojny, sankcji nałożonych na Rosję oraz niższego popytu związanego ze spadkiem nastrojów konsumenckich, wzrost obrotów handlowych w 2022 r. wyniesie 3 proc., podczas gdy wcześniej przewidywania mówiły o 4,7 proc.
WTO przewiduje także, iż wzrost światowego handlu w 2023 r. wyniesie 3,4 proc. Organizacja przestrzega jednocześnie przed kryzysem żywnościowym, który – w jej ocenie – najbardziej dotknie kraje najbiedniejsze.
Pod koniec ubiegłego roku Euler Hermes opublikował raport, którego treść wskazywała na to, że światowy handel w tym roku miał wzrosnąć o 5,4 proc. Jeszcze do niedawna Europa, w tym Środkowo-Wschodnia i Polska, odczuwała dodatkowy impuls konsumpcyjny.
Jak wynikało z raportu Euler Hermes o Globalnym Handlu, zakłócenia w globalnym łańcuchu dostaw miały utrzymywać się na wysokim poziomie do drugiej połowy 2022 r. w związku z ponownymi wybuchami epidemii wirusa Covid-19 na całym świecie, utrzymywaniem przez Chiny polityki "zero-Covid" oraz niestabilnością popytu i logistyki w okresie Chińskiego Nowego Roku. Jednak ubezpieczyciel kredytów handlowych spodziewał się, że wzrost handlu pozostanie silny w latach 2022- 2023, z pewnymi kilkoma wyraźnymi zwycięzcami wg. regionów i sektorów. Jednakże te jakże optymistyczne prognozy pokrzyżowała rosyjska inwazja na Ukrainę.
Czytaj też: Światowy handel zmienia łańcuchy dostaw i strategie zamówień
PAP/ fot. pexels