PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Polityk Zielonych broni Putina? ,,Nie tylko Rosja toczy wojny"

Polityk Zielonych broni Putina? ,,Nie tylko Rosja toczy wojny"

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-08-01 08:53:00
Rosja

,,Choć to Rosja postrzegana jest jako ta zła, USA także przyczyniły się do wielu zniszczeń zamiast szerzyć pokój” – powiedział polityk Zielonych.

Wojna pomiędzy Rosją a Ukrainą trwa i niezmiennie od wielu miesięcy zajmuje ważne miejsce w debacie politycznej. Choć najczęściej słychać głosy potępiające rosyjskiego agresora, nie brakuje również takich szukających porównań i poniekąd usprawiedliwienia. Jednym z nich jest Winfried Hermann, polityk Zielonych atakujący USA.

Interwencje USA zamiast pokoju przynoszą zniszczenia

W związku z wojną na Ukrainie minister transportu Badenii–Wirtembergii Winfried Hermann z partii Zielonych uważa, że zbyt jednostronnie postrzegane są role Rosji i Zachodu. Jego zdaniem nie tylko Rosja jest "wojownicza" i "zła", a interwencje USA przyniosły wiele zniszczeń zamiast pokoju i demokracji.

"Konflikty zbrojne i zaangażowania wojenne ostatnich 30 lat nie uzasadniają obrazu, że tylko Rosja jest wojownicza i zła w wielokrotnym dochodzeniu swoich interesów za pomocą siły militarnej" – napisał Hermann w poświęconej wojnie pracy, którą poznała agencja dpa. "Szczególnie interwencje USA przyniosły wiele zniszczeń zamiast pokoju i demokracji" – uznał autor.

Rosja

Hermann: Rosja prowadzi swoje wojny, a USA przy pomocy NATO swoje

Od końca Związku Radzieckiego Rosja prowadzi brutalne wojny z naruszeniem prawa międzynarodowego, z udowodnionymi zbrodniami wojennymi w rzekomych strefach interesów Rosji, na przykład w Czeczenii, Gruzji i Syrii – kontynuował Hermann. Jednak USA – wspierane przez poszczególne państwa NATO, takie jak Francja, Wielka Brytania i Niemcy – w tym samym okresie interweniowały "ze skoncentrowaną siłą militarną i częściowo także z naruszeniem prawa międzynarodowego w Iraku, Jugosławii, Kosowie, Afganistanie itd.".

Hermann skrytykował również "niewykorzystane szanse na pokój" od upadku Związku Radzieckiego i Układu Warszawskiego. Szansa na nową "architekturę bezpieczeństwa z kontrolą broni i rozbrojeniem, która uwzględnia także interesy byłych państw radzieckich i Rosji" została zaprzepaszczona na rzecz ekspansji NATO na wschód.

Były ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk skomentował te opinie na Twitterze: "zamiast relatywizować obrzydliwe zbrodnie wojenne Rosji na Ukrainie, powinien pan raczej martwić się o przepełnione pociągi regionalne".

Czytaj również:Rosjanie bez skrupułów torturowali i zabili sołtys wsi Motyżyna

PAP /fot.FB, Winfried Hermann /fot.pixabay