PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Niemiecka kontrowersyjna fundacja powiązana z Nord Stream 2 bliska rozpadu

Niemiecka kontrowersyjna fundacja powiązana z Nord Stream 2 bliska rozpadu

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-18 08:45:00
Nord Stream 2

Znana ze swojej kontrowersyjności fundacja klimatyczna z Meklemburgii-Pomorza Przedniego związana z gazociągiem Nord Stream 2 jest na skraju rozpadu.

Mowa tu konkretnie o całym zarządzie fundacji klimatycznej z Meklemburgii-Pomorza Przedniego, który dzień wcześniej postanowił potwierdzić złożenie swojej rezygnacji – informuje dpa. Może oznaczać to definitywny początek końca niemiecko-rosyjskiego projektu.

W fundacji działali politycy niemieckiej SPD

Jak poinformowała premier landu Manuela Schwesig (Socjalistyczna Partia Niemiec – SPD) po wtorkowym spotkaniu z zarządem fundacji, pod koniec września zarząd fundacji ma złożyć rezygnację. Ten krok ma na celu umożliwienie rozwiązania fundacji na wniosek parlamentu krajowego.

Na czele fundacji klimatycznej stoi były premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego Erwin Sellering (SPD), działający od lat na rzecz projektów i stowarzyszeń niemiecko-rosyjskich, finansowanych m.in. przez rosyjski koncern Gazprom. 

Nord Stream 2

Nord Stream 2 jedną z opcji szantażu Putina 

„Po 2014 r. powinniśmy sięgnąć do znacznie silniejszych sankcji i nie uzależniać się w tak dużym stopniu od dostaw energii z Rosji. Teraz gdy widzimy cały wymiar agresji i brutalności Putina, konieczność wspierania Ukrainy jest czymś oczywistym” – przyznał ambasador Niemiec w Polsce Arndt Freytag von Loringhoven.

„Dla mnie temat jest zamknięty i w tej chwili robimy wszystko, by jak najszybciej odciąć się od surowców z Rosji” – zapewnił. Według niego "Niemcy od wybuchu wojny bardzo szybko i konsekwentnie redukują swoją zależność od rosyjskiej energii".

„I nie są to frazesy, ale wymierne fakty: w przypadku ropy udział rosyjskiego importu spadł z 35 proc. przed wybuchem wojny w Ukrainie do 12 proc. obecnie. Planujemy ten udział zredukować do zera późnym latem” – zapowiedział von Loringhoven.

Czytaj także: Niemiecka spółka związana z Nord Stream 2 złamała sankcje

źródła:PAP/fot.pixabay


Szczyt G7: Pracujemy nad tym, by umożliwić Ukrainie eksport zboża

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 15:48:00

Rosjanie zniszczyli przedsiębiorstwo produkujące mrożone pieczywo

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-28 14:30:00

Rosjanie zajęli ekologiczne grunty rolne na Ukrainie

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-28 14:00:00

BULT SMOGOWICZE