PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Niemcy lamentują. „Embargo na rosyjską ropę spowoduje niedobory paliw w Berlinie”

Niemcy lamentują. „Embargo na rosyjską ropę spowoduje niedobory paliw w Berlinie”

Autor: Tomasz Racki 2022-05-05 13:19:00
embargo

Niemcy twierdzą, że przez unijne embargo na import ropy z Rosji, w stolicy kraju może rychło zabraknąć paliwa. To niezwykle realny scenariusz. 

Minister gospodarki RFN Robert Habeck uważa, że planowane przez Komisję Europejską embargo na rosyjską ropę może czasowo doprowadzić do niedoboru paliwa we wschodnich Niemczech i aglomeracji Berlina – informuje w czwartek Zeit Online. Organizacje ekologiczne sprzeciwiają się budowie terminalu LNG, mającego być alternatywą dla rosyjskich nośników energii.

Embargo zabierze Berlinowi paliwo?

„Nie można tego wykluczyć, że niestety będą braki” – powiedział Habeck. Przyczyną kłopotów będzie zaopatrywanie wschodniej części Niemiec przez dużą rafinerię w Schwedt (Brandenburgia), która przetwarza wyłącznie ropę z Rosji.

Rafineria PCK w Schwedt jest najważniejszym dostawcą produktów naftowych dla Berlina i Brandenburgii. Zamknięcie rafinerii mogłoby mieć również wpływ na lotnisko w Berlinie – dodaje Zeit Online. Większościowym właścicielem rafinerii jest rosyjska spółka Rosnieft, a ropa dostarczana jest z Rosji rurociągiem Przyjaźń.

Niemcy grożą palcem aktywistom

Habeck przestrzegł jednocześnie organizacje ekologiczne przed pozywaniem do sądu planowanego terminalu skroplonego gazu (LNG) w Szlezwiku-Holsztynie. „Jeśli nie posiadamy terminali LNG, a gaz nie będzie pochodził z Rosji, bezpieczeństwo dostaw w Niemczech nie będzie gwarantowane” – powiedział minister, który jest przedstawicielem Zielonych.
Jak przypomina Zeit Online, pod koniec kwietnia niemieckie organizacje ekologiczne skrytykowały projekt ustawy rządu w Szlezwiku-Holsztynie, mający przyspieszyć budowę terminalu LNG. Zdaniem ekologów, planowana budowa jest "niszcząca z punktu widzenia ochrony klimatu i wątpliwa konstytucyjnie".

Czytaj także: Piotr Maciążek: Embargo na rosyjską ropę może być kosztowne

PAP/fot. pixabay


Marnowanie żywności to poważny problem. Każdy marnuje 74 kg

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-30 23:00:00

Odstrzał wilków we Francji. Konieczne zdecydowane działania

Autor: Świat Rolnika 2022-06-30 21:30:00

Rozminowanie ukraińskich portów może potrwać 10 dni. Jest jedno "ale"

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-30 16:30:00

BULT SMOGOWICZE