PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / MSZ Litwy: Potrzeba wojskowego sprzętu, by odblokować ukraińskie porty

MSZ Litwy: Potrzeba wojskowego sprzętu, by odblokować ukraińskie porty

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-20 17:00:00
porty

Szef litewskiej dyplomacji Gabrielius Landsbergis uważa, że aby móc odblokować czarnomorskie ukraińskie porty, potrzebny jest sprzęt wojskowy.

Rosyjska inwazja na Ukrainę odcięła dostawy zboża i innych produktów rolnych z Ukrainy, grożąc milionom ludzi na świecie niedoborami żywności. Moskwa odmówiła odpowiedzialności za zakłócenie eksportu, oskarżając Ukrainę o odmowę rozminowania Morza Czarnego.

Ukraińskie porty wciąż zablokowane

Szef MSZ Litwy Gabrielius Landsbergis stwierdził przed posiedzeniem unijnych ministrów spraw zagranicznych w Luksemburgu, że do odblokowania portów nad Morzem Czarnym i umożliwienia eksportu ukraińskiego zboża, niezbędny jest sprzęt wojskowy.

,,Unia Europejska ma narzędzia, by zakończyć wojnę (na Ukrainie) dużo szybciej. Zawsze je miała. Gdybyśmy spełnili nie 10 proc. ukraińskich próśb, a 90 proc., to wojna nie mogłaby trwać latami" – powiedział Landsbergis.

,,Żeby otworzyć porty czarnomorskie, potrzebny jest sprzęt wojskowy. (...) Jeśli myślimy poważnie o rozwiązaniu kryzysu żywnościowego, to musimy potraktować poważnie obronę portów. Sprzęt jest już wysyłany na Ukrainę, widzimy to po stratach Rosjan. Niestety, nie ma innej drogi, żeby otworzyć Odessę i inne porty na południu Ukrainy. Są kraje UE, które mają potrzebny sprzęt i gdyby go dostarczyły, to myślę, że rozwiązalibyśmy kryzys dużo szybciej" – dodał szef litewskiego MSZ. 

porty

Czytaj też: Zablokowane ukraińskie porty oznaczają utratę milionów ton zbóż

PAP/fot.pixabay


Szczyt G7: Pracujemy nad tym, by umożliwić Ukrainie eksport zboża

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 15:48:00

Rosjanie zniszczyli przedsiębiorstwo produkujące mrożone pieczywo

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-28 14:30:00

Rosjanie zajęli ekologiczne grunty rolne na Ukrainie

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-28 14:00:00

BULT SMOGOWICZE