PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / McDonald’s opuszcza Rosję. „Działalność sprzeczna z wartościami firmy”

McDonald’s opuszcza Rosję. „Działalność sprzeczna z wartościami firmy”

Autor: Tomasz Racki 2022-05-17 09:25:00
McDonald’s

To już oficjalna informacja – po przeszło trzech dekadach działalności, McDonald’s zwija rosyjską część swojego globalnego biznesu. 

„Po ponad 30 latach działalności w tym kraju, korporacja McDonald's ogłosiła, że opuści rynek rosyjski i rozpoczęła proces sprzedaży swojego rosyjskiego biznesu" – poinformowała McDonalds Corporation w komunikacie z 16 maja 2022 r. Już w pierwszej połowie marca firma częściowo zawiesiła swoją działalność na terytorium Federacji Rosyjskiej. 

Co z pracownikami McDonald’s?

„Do priorytetów McDonald's należy zapewnienie pracownikom wynagrodzenia do czasu zamknięcia jakiejkolwiek transakcji oraz zapewnienie pracownikom możliwości zatrudnienia w przyszłości u potencjalnego nabywcy" – poinformowała sieć w komunikacie. 

W samej tylko Rosji firma zatrudnia ponad 62 tysiące osób – w salonach franczyzowych i należących do firmy. Na początku marca firma z Chicago ogłosiła, że tymczasowo zamyka swoje sklepy w Rosji, ale nadal będzie płacić pracownikom. W poniedziałek firma poinformowała, że postara się, aby rosyjski nabywca zatrudnił tych pracowników i zapłacił im przed zamknięciem transakcji. Firma nie wskazała potencjalnego nabywcy.

Likwidowane restauracje "zaprzestaną używania nazwy, logo, brandingu i menu McDonald's, choć spółka nadal zachowa swoje znaki towarowe w Rosji" – informuje firma w komunikacie. 

Dalsza działalność niezgodna z wartościami 

Restauracyjny globalny hegemon podkreśla, że kontynuowanie działalności w Rosji jest niemożliwe z uwagi na zachodzący konflikt wartości. 

„Kryzys humanitarny spowodowany wojną na Ukrainie i związane z nim nieprzewidywalne warunki prowadzenia działalności doprowadziły nas do wniosku, że dalsze prowadzenie działalności w Rosji nie jest już możliwe, ani zgodne z wartościami firmy” – napisano w komunikacie. 

Pierwsza restauracja McDonald's w Moskwie została otwarta w 1990 roku. Obecnie w Rosji działa ponad 850 restauracji tej marki, a rosyjskie biura firmy zatrudniają 62 000 osób, ponadto firma ma setki partnerów i lokalnych dostawców.

Czytaj także: McDonald’s pozwany, bo skusił kobietę do złamania postu

Agravery/McDonald’s/money/fot. pixabay