PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Maszyny rolnicze Ukraińców masowo niszczone przez Rosjan

Maszyny rolnicze Ukraińców masowo niszczone przez Rosjan

Autor: Świat Rolnika 2022-06-13 12:15:00
Maszyny rolnicze

Maszyny rolnicze są masowo niszczone na Ukrainie. Od początku konfliktu (do 8 czerwca) Ukraińcy stracili ponad 2000 sztuk tego sprzętu.

Według stanu na 8 czerwca 2022 roku rolnicy z siedmiu dotkniętych wojną regionów Ukrainy – Kijowa, Sumy, Czernihowa, Ługańska, Doniecka, Chersonia i Mikołajowa – stracili 2281 sztuk maszyn rolniczych. Poinformowała o tym służba prasowa Ministerstwa Polityki Rolnej i Żywności Ukrainy w odpowiedzi na medialne prośby.

Rosjanie niszczą sprzęt rolniczy

„Na dzień 8 czerwca mamy informacje od producentów rolnych z 7 regionów Ukrainy o skradzionych, zniszczonych, uszkodzonych maszynach i urządzeniach rolniczych w wyniku działań wojennych na Ukrainie. Łączne straty wyniosły 2281 szt. maszyn i urządzeń” – czytamy w komunikacie.

Służba prasowa poinformowała, że maszyny rolnicze mogą być zniszczone w większej ilości, ponieważ wciąż napływają doniesienia.

W ostatnich tygodniach opublikowano wiele doniesień o rosyjskich żołnierzach, którzy najpierw grabili prywatne domy na Ukrainie, a potem zaczęli kraść sprzęt rolniczy, zboże i materiały budowlane. Źródła CNN w rejonie melitopolskim informują, że Rosjanie wywożą tam zboże z silosów. Jedna z osób, z którymi rozmawiali dziennikarze, relacjonowała, że żołnierze okupanta proponowali rolnikom podzielenie się łupem po połowie.

Maszyny rolnicze

Maszyny rolnicze ukradzione przez Rosjan

Jak ujawnił cytowany przez stację CNN ukraiński biznesmen, na początku rosyjscy żołnierze zabrali dwa kombajny, traktor i siewnik. W kolejnych tygodniach stopniowo wywieźli wszystko inne, w sumie 27 różnych maszyn rolniczych. Sprawcami były rywalizujące ze sobą grupy żołnierzy okupujących Melitopol od początku marca. Jedna z użytych przez nich ciężarówek wyglądała na wojskową i miała namalowaną białą literę „Z”.

Maszyny rolnicze zostały zabrane ze sklepu handlującego sprzętem amerykańskiego producenta. Prawdopodobnie użyto w tym celu wojskowych pojazdów. Same nowoczesne kombajny zbożowe były kosztowały po 300 tys. USD za sztukę. Łącznie skradziony sprzęt wart był blisko 5 mln USD.

Część łupu, według cytowanego biznesmena, została wywieziona do odległej o ponad 1100 kilometrów wsi w pobliżu stolicy Czeczenii, Groznego. Można to było stwierdzić, ponieważ ukradzione pojazdy miały nadajniki GPS.

Czytaj również: Traktor wjechał na minę podczas prac polowych na Ukrainie

Agronews/fot.pixabay


Szczyt G7: Pracujemy nad tym, by umożliwić Ukrainie eksport zboża

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 15:48:00

Rosjanie zniszczyli przedsiębiorstwo produkujące mrożone pieczywo

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-28 14:30:00

Rosjanie zajęli ekologiczne grunty rolne na Ukrainie

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-28 14:00:00

BULT SMOGOWICZE