PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Małpia ospa przestraszyła Putina? Rosja zakazuje wwozu gryzoni i małp

Małpia ospa przestraszyła Putina? Rosja zakazuje wwozu gryzoni i małp

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-13 17:30:00
Małpia ospa

Małpia ospa rozprzestrzenia się po całym świecie. Przed wirusem postanowiła chronić się Rosja, która wprowadziła zakaz wwozu gryzoni i ssaków naczelnych.

Ospa małpia to choroba, która do tej pory występowała głównie w Afryce. W maju pojawiła się w Europie i zwiększa swój zasięg. Wirusa stwierdzono już u 1 490 osób w 34 krajach świata, głównie Europy. Choroba, jak większość schorzeń o podłożu wirusów, jest bardzo zakaźna, ale chory zaraża przeważnie dopiero wtedy, gdy ma już objawy zakażenia.

Wirus małpiej ospy w Rosji

Małpia ospa rozprzestrzenia się po świecie. Federalna Służba ds. Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Federacji Rosyjskiej poinformowała, że w związku z wystąpieniem przypadków zachorowania na małpią ospę wśród ludzi, a także w celu eliminacji zagrożenia rozprzestrzenienia się choroby na terytorium Rosji wprowadziła:

– zakaz wwozu do Rosji oraz tranzytu przez jej terytorium gryzoni (żywych i martwych, w tym przeznaczonych do produkcji pasz dla zwierząt), z wyjątkiem zwierząt laboratoryjnych i powracających na terytorium Rosji wywiezionych wcześniej gryzoni (w celach niekomercyjnych);

– zakaz wwozu do Rosji oraz tranzytu przez jej terytorium ssaków naczelnych, z wyjątkiem zwierząt laboratoryjnych i powracających na terytorium Rosji wywiezionych wcześniej naczelnych (w celach niekomercyjnych).

małpia ospa

Czytaj też: Ospa małpia zagraża zdrowiu i życiu? Eksperci rozwiewają wątpliwości

wetgiw.gov.pl/fot.pixabay