PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Kułeba: Rosja stosuje szantaż, proponując odblokowanie ukraińskich portów

Kułeba: Rosja stosuje szantaż, proponując odblokowanie ukraińskich portów

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-25 22:30:00
Kułeba

Ukraiński minister spraw zagranicznych Dymytro Kułeba uważa, że Rosja stosuje szantaż, proponując odblokowanie ukraińskich portów.

Rosja próbuje szantażować wspólnotę międzynarodową, proponując odblokowanie ukraińskich portów na Morzu Czarnym w zamian za złagodzenie sankcji nałożonych na Moskwę – powiedział w środę w Davos. Światowy Program Żywnościowy (WFP) poinformował, że szacuje się, iż w silosach na Ukrainie znajduje się obecnie około 22 milionów ton zboża.

Kułeba: Zachód nie odważy się na siłowe odblokowanie

Rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Andriej Rudenko oznajmił wcześniej, że Moskwa jest gotowa otworzyć korytarze humanitarne dla statków transportujących produkty rolne z Ukrainy – podał Reuters.

Kułeba powiedział też wcześniej w środę, że nie wierzy, by Zachód odważył się na siłowe odblokowanie ukraińskich portów na Morzu Czarnym. Dodał, że, nawet jeśli uda się podpisać jakikolwiek dokument regulujący tę kwestię, problemem będzie brak możliwości zaufania Kremlowi.

Światowy Program Żywnościowy (WFP) poinformował, że szacuje się, iż w silosach na Ukrainie znajduje się obecnie około 22 milionów ton zboża, które nie może opuścić kraju przez rosyjską blokadę portów czarnomorskich.

Kułeba

Według informacji ONZ 36 krajów, w tym niektóre z najbiedniejszych i najbardziej narażonych, jak Liban, Syria, Jemen, Somalia i Demokratyczna Republika Konga, importuje ponad połowę pszenicy z Rosji i Ukrainy.

Brytyjskie MSZ oskarżyło w piątek władze Rosji, że używają żywności jako broni i wezwało do natychmiastowego zakończenia blokady ukraińskich portów.

Czytaj też: Chorwacja chce udostępnić swoje porty Ukrainie. Zboże popłynie przez Adriatyk?

PAP/fot.Twitter

 


Szczyt G7: Pracujemy nad tym, by umożliwić Ukrainie eksport zboża

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 15:48:00

Rosjanie zniszczyli przedsiębiorstwo produkujące mrożone pieczywo

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-28 14:30:00

Rosjanie zajęli ekologiczne grunty rolne na Ukrainie

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-28 14:00:00

BULT SMOGOWICZE