PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Kolejny efekt wojny! Ceny jabłek na Ukrainie gwałtownie spadają

Kolejny efekt wojny! Ceny jabłek na Ukrainie gwałtownie spadają

Autor: Świat Rolnika 2022-08-08 10:30:00
Ceny jabłek

Ceny jabłek z nowych zbiorów na Ukrainie gwałtownie spadają. Główną przyczyną spadkowej tendencji cenowej jest prawie całkowity brak popytu.

Brak chętnych na kupno dotyczy odmian letnich ze zbiorów 2022 roku. Podobno dopiero na początku bieżącego tygodnia ceny jabłek z nowych zbiorów spadły średnio o 31 proc., a dziś sprzedaż tych owoców waha się w granicach 7-10 UAH/kg (0,19 USD–0,27/kg). Jednocześnie większość hurtowni i sieci handlowych nadal sprzedaje jabłka z ubiegłego roku, w szczególności te produkowane w Polsce.

Co dalej z ukraińskimi jabłkami?

Według producentów dziś zapotrzebowanie na jabłka z bieżących zbiorów jest prawie całkowicie nieobecne zarówno na rynku krajowym, jak i ze strony firm eksportowych. Zbiory jabłek na Ukrainie w tym roku szacowane są na dość wysokim poziomie. Ale ukraińscy ogrodnicy mają bardzo małe szanse na sprzedaż swoich produktów po rozsądnych cenach.

Warto zauważyć, że w tej chwili ceny jabłek świeżo zebranych na Ukrainie są średnio o 33% tańsze niż na początku sierpnia ubiegłego roku. Jednocześnie większość kluczowych graczy rynkowych nie wyklucza, że ceny sprzedaży w tym segmencie będą dalej spadać, jeśli sytuacja z cenami sprzedaży nie ulegnie zmianie.

Ceny jabłek

Ceny jabłek, a eksport do Tajlandii

Ruszyła kampania promująca polskie jabłka w Tajlandii i Malezji! Chodzi tu o dwuletni projekt „Dar polskich sadów. Jabłka z serca Europy”. Jest to szeroko zakrojone działania kierowane do konsumentów, a także do przedstawicieli biznesu w Tajlandii i Malezji prowadzona przez Stowarzyszenie „Unia Owocowa” oraz Związek Sadowników RP. Rynek Tajlandii pod kątem jabłek jest bardzo perspektywiczny, stale się rozwija a ilość importowanych jabłek to nawet 152 tysiące ton rocznie, co może pozytywnie wpłynąć na ceny jabłek w Polsce. Głównymi dostawcami jabłek do Tajlandii są Chiny, Stany Zjednoczone i Nowa Zelandia.

Głównym celem projektu „Dar polskich sadów. Jabłka z serca Europy” jest uświadomienie konsumentom w Tajlandii, że jabłka pochodzące z Europy, w tym w szczególności z Polski, dzięki bardzo dobrym uwarunkowaniom klimatycznym i glebowym, są jabłkami klasy Premium oraz że różnorodność odmian pozwala każdemu konsumentowi znaleźć gatunek idealnie trafiający w jego oczekiwania. Ważnym przekazem kampanii jest informacja o surowych reżimach produkcji i przechowywania owoców, które są gwarancją bezpiecznego ich spożywania.

Czytaj również: USDA przewiduje ceny żywności w 2023 roku. Co dalej z inflacją?

PAP/fot.pixabay