PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / KE: Embargo na rosyjską ropę dla niektórych z… okresami przejściowymi

KE: Embargo na rosyjską ropę dla niektórych z… okresami przejściowymi

Autor: Tomasz Racki 2022-05-06 11:11:00
ke

W nowym projekcie szóstego pakietu sankcji przeciwko Rosji za agresję na Ukrainę, KE zaproponowała dłuższe okresy przejściowe na import rosyjskiej ropy.

Wydłużone okresy miałyby dotyczyć Węgier, Czech i Słowacji – podała w piątek agencja Reutera, powołując się na dwa anonimowe źródła unijne. Równolegle PAP potwierdziła tę informację u wysokiego rangą uczestnika negocjacji sankcyjnych, proszącego o zachowanie anonimowości.

KE szykuje się do zakończenia importu

Zgodnie z nową propozycja KE, która została przedstawiona w czwartek rano na spotkaniu stałych przedstawicieli państw członkowskich przy UE w Brukseli, Węgry i Słowacja będą mogły nadal kupować rosyjską ropę z rurociągów do końca 2024 roku, a Czechy – do czerwca 2024 roku, pod warunkiem, że wcześniej nie dostaną ropy rurociągiem z południa Europy.
W środę szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała w Parlamencie Europejskim, że KE proponuje całkowity zakaz importu rosyjskiej ropy przez Wspólnotę; w ciągu pół roku miałby być zakończony import ropy naftowej, a produktów rafinowanych do końca bieżącego roku.

Czytaj także:

PAP/fot. pixabay


Autor: Świat Rolnika

Ukraina uruchomiła pilotażowy eksport zboża na Litwę koleją


Autor: Polska Agencja Prasowa

Szef misji FAO: Najgorszy kryzys żywnościowy może dopiero nastąpić


Autor: Tomasz Racki

"Die Welt": Niemcy stają się pośmiewiskiem polityki międzynarodowej


BULT SMOGOWICZE