PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Kanada przeznaczy 250 mln by zwalczyć kryzys żywnościowy

Kanada przeznaczy 250 mln by zwalczyć kryzys żywnościowy

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-24 17:30:00
Kryzys żywnościowy

W czwartek premier Justin Trudeau poinformował, że Kanada przeznaczy pieniądze, by zwalczyć kryzys żywnościowy.

Władze Kanady przeznaczą 250 mln dolarów kanadyjskich (ok. 191 mln USD) na pomoc dla krajów dotkniętych kryzysem żywnościowym spowodowanym rosyjską inwazją na Ukrainę. 250 mln CAD zostanie przekazanych organizacjom humanitarnym wspierającym kraje Afryki subsaharyjskiej.

250 mln CAD na kryzys żywnościowy 

W czwartek premier Justin Trudeau poinformował, że Kanada przeznaczy 250 mln CAD na kryzys żywnościowy.

„Aby pomóc w globalnym kryzysie żywnościowym, który rosyjska inwazja na Ukrainę uczyniła jeszcze trudniejszym (…) wspieramy kluczowych dla sektora partnerów”  napisał na Twitterze Trudeau, który przebywa obecnie na spotkaniu szefów Wspólnoty Narodów w stolicy Rwandy Kigali.

Kryzys żywnościowy to efekt wojny na Ukrainie. 

"250 mln CAD zostanie przekazanych organizacjom humanitarnym wspierającym kraje Afryki subsaharyjskiej" – poinformowano w czwartkowym komunikacie biura prasowego premiera Kanady. Pomoc dla potrzebujących będzie przekazywana zarówno w formie dostaw żywności, odżywek dla dzieci, jak gotówki.

kryzys żywnościowy Afryka

Kanadyjscy farmerzy otrzymają wsparcie

Wcześniej w tym roku Kanada przekazała już ponad pół miliarda dolarów kanadyjskich na pomoc humanitarną i od maja uczestniczy w utworzonym przez kraje G7 Globalnym Sojuszu na Rzecz Bezpieczeństwa Żywnościowego. W tym roku w Kanadzie oczekiwany jest kilkuprocentowy wzrost zbiorów pszenicy, zaś ministerstwo rolnictwa uruchomiło wsparcie dla farmerów, by łatwiej docierali z ofertą na rynki międzynarodowe.

Komunikat rządowy przypomniał, że wzrost cen żywności na świecie osiągnął w tym roku poziom dotychczas niespotykany, nawet podczas kryzysów w latach 1974-1975, 2008-2009 czy 2011-2012.

Ministrowie spraw zagranicznych UE obradujący w Luksemburgu przyjęli wnioski dotyczące skoordynowanej reakcji na grożący światu kryzys żywnościowy. Zaproponowali, by skoordynowana reakcja UE składała się z działań na czterech kierunkach: pomoc w nagłych wypadkach i wsparcie przystępności cenowej; promowanie zrównoważonej produkcji, odporności i transformacji systemu żywnościowego; ułatwianie handlu poprzez pomaganie Ukrainie w eksporcie produktów rolnych różnymi szlakami oraz wspieranie handlu światowego; wsparcie dla centralnej roli Globalnej Grupy Reagowania Kryzysowego ONZ w koordynowaniu globalnych wysiłków.

Czytaj też: Głód w Somalii. Dzieci umierają na oczach całego świata

fot.pixabay.com