PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Kanada przekaże skonfiskowane rosyjskie aktywa… Ukrainie

Kanada przekaże skonfiskowane rosyjskie aktywa… Ukrainie

Autor: Tomasz Racki 2022-04-27 13:29:00
aktywa

Rząd Kanady chce, aby skonfiskowane rosyjskie aktywa zostały przekazane pokrzywdzonym, czyli Ukrainie.

Taką zapowiedź przekazała mediom minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly. Kanada stałaby się pierwszym z krajów G7 z takim rozwiązaniem. Od rosyjskiej inwazji na Ukrainę Kanada objęła sankcjami oznaczającymi m.in. zamrożenie aktywów ponad 750 osób i podmiotów. Ostatnio na liście objętych sankcjami znalazły się dwie dorosłe córki prezydenta Rosji.

Rosyjskie aktywa z Kanady dla Ukrainy?

„Dziś poszukujemy możliwości nie tylko zajmowania, ale także konfiskaty aktywów osób i podmiotów, na które nałożono sankcje i umożliwienia kompensaty dla ofiar z tych środków” - poinformowała Joly w cytowanym we wtorek w mediach komunikacie.

Dodała, że byłoby to pierwsze takie rozwiązanie prawne w krajach grupy G7. Rząd mógłby przeprowadzić konfiskatę, nie tylko rosyjskich majątków, w przypadkach naruszenia „międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa”, w przypadkach „znaczącej korupcji” czy systematycznych naruszeń praw człowieka.

Projekt będzie rozpatrywany razem z ustawą budżetową, rządzący liberałowie mają gwarancje poparcia opozycyjnej Nowej Partii Demokratycznej.

Równolegle kanadyjski Senat jest w trakcie trzeciego czytania projektu „o zmianie przeznaczenia zamrożonych aktywów”, wniesionego przez senator Ratnę Omidvar i, jak komentują kanadyjskie media, ustawa ma duże szanse przyjęcia przez Senat. Ambasada Ukrainy w Kanadzie napisała we wtorek na Twitterze, że wierzy, „że to sprawiedliwe, by rosyjska własność państwowa lub uzyskane z naruszeniem prawa aktywa rosyjskich oligarchów stały się częścią reparacji od państwa-agresora”.

Od rosyjskiej inwazji na Ukrainę Kanada objęła sankcjami oznaczającymi m.in. zamrożenie aktywów ponad 750 osób i podmiotów. Ostatnio na liście objętych sankcjami znalazły się dwie dorosłe córki prezydenta Rosji.

Czytaj także: Prezydent Nauseda: Litwa chce pomóc Ukrainie w eksporcie zboża

PAP/fot. pixabay