PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Japonia nakłada nowe sankcje na Rosję. Obejmą 141 osób i 71 organizacji

Japonia nakłada nowe sankcje na Rosję. Obejmą 141 osób i 71 organizacji

Autor: Tomasz Racki 2022-05-10 07:33:00
sankcje

Japoński rząd zdecydował we wtorek, że nałoży na Rosję nowe sankcje za jej agresję na Ukrainę – informuje agencja Jiji Press. 

Wśród nowych restrykcji znalazło się m.in. zamrożenie aktywów 141 osób, w tym premiera Rosji Michaiła Miszustina, oraz zakaz eksportu do 71 powiązanych z Rosją organizacji.

Sankcje technologiczne i personalne

Wśród wpisanych na listę organizacji, do których nie będzie już można eksportować zaawansowanych technologicznie japońskich produktów znalazły się instytucje naukowe oraz podmioty powiązane z przemysłem zbrojeniowym.

Sankcje indywidualne nałożono na wysokich rangą rosyjskich urzędników oraz liderów organizacji zbrojnych separatystycznych, zależnych od Rosji republik w ukraińskim Donbasie – tzw. Ługańskiej i Donieckiej Republiki Ludowej.

Rosja powinna się obawiać kolejnych sankcji

Jesteśmy wyjątkowo zszokowani, widząc dewastację, głęboki kryzys humanitarny i kompletne zniszczenie każdego ukraińskiego miasta, które stało się ofiarą rosyjskiej agresji - przekazał główny sekretarz japońskiego rządu Hirokazu Matsuno.

"Wraz z państwami grupy G7 będziemy pracować nad zwiększeniem presji na Rosję" – dodał.

Premier Fumio Kishida zapowiedział w poniedziałek po wideokonferencji przywódców grupy G7 stopniowe odejście Japonii od importu ropy naftowej z Rosji.

Państwa G7 chcą, by sankcje były brdziej dotkliwe

Przywódcy krajów G7, którzy w niedzielę rozmawiali podczas wideokonferencji o Ukrainie zapowiedzieli odcięcie Rosji od kluczowych usług, od których ona zależy.

Szefowie państw i rządów USA, Wielkiej Brytanii, Kanady, Japonii, Włoch, Francji i Niemiec ogłosili, że będą dalej prowadzić działania przeciwko rosyjskim bankom. We wspólnym oświadczeniu, cytowanym przez agencję Reutera, zawarto też zobowiązanie do działań w celu odstępowania od uzależnienia od rosyjskiej energii, w tym importu ropy i dalszego izolowania Rosji.

Liderzy G7 wezwali również Rosję, by przerwała blokadę i inne akcje, które uniemożliwiają Ukrainie produkcję i eksport żywności. Jeśli Moskwa tego nie zrobi – wskazali – "będzie to postrzegane jako atak na globalne dostawy żywności". Ostrzegli, że "wojna prezydenta Putina przeciwko Ukrainie" wystawia na duże ryzyko globalne bezpieczeństwo żywnościowe.

Czytaj także: Przywódcy G7 chcą odciąć Rosję od kluczowych usług

PAP/fot. pixabay


Autor: Emilia Gromczak

Rosyjski statek nie wpuszczony do Egiptu. Wszystko przez kradzież zboża


Autor: Polska Agencja Prasowa

"Spiegel": Córka Putina jest w związku z szefem monachijskiego baletu


Autor: Polska Agencja Prasowa

Niemcy zapewniają, że Ukraina może liczyć na ich pomoc w walce z Rosją


BULT SMOGOWICZE