PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Inflacja w USA utrzymuje najwyższy poziom od ponad 40 lat

Inflacja w USA utrzymuje najwyższy poziom od ponad 40 lat

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-14 11:00:00
Inflacja

Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w USA wzrósł i w ujęciu rocznym czerwcu inflacja osiągnęła poziom 9,1 procenta.

Informację tą przekazały amerykańskie władze. Od maja wskaźnik inflacji utrzymuje się na najwyższym poziomie od ponad 40 lat – informuje Associated Press. Według przeprowadzonego w czerwcu sondażu, 40 procent Amerykanów uważa, że walka z inflacją powinna być priorytetem rządu, podczas gdy w grudniu opinię taką wyrażało 14 procent respondentów.

Inflacja w USA jest napędzana przez ceny energii i żywności

Od maja do czerwca ceny wzrosły w USA o 1,3 proc., podczas gdy już w maju roczna inflacja była na rekordowym poziomie i wynosiła 8,6 proc.

Według przeprowadzonego w czerwcu sondażu dla agencji AP, 40 proc. Amerykanów uważa, że walka z inflacją powinna być priorytetem rządu, podczas gdy w grudniu opinię taką wyrażało 14 proc. respondentów.

Inflacja jest napędzana przez czynniki takie jak: ceny energii, żywności i czynszów. Sytuację pogarsza inwazja Rosji na Ukrainę; wywindowała notowania surowców energetycznych.

Inflacja

Inwestorzy ostrzegają przed światową recesją

Agencja AP podkreśla jednak, że zdaniem inwestorów i ekonomistów wejście gospodarki w recesję jest znacznie bardziej prawdopodobne w Europie niż w Stanach Zjednoczonych.

W USA oczekuje się, że Fed, czyli bank centralny, podniesie w tym miesiącu stopy procentowe o trzy czwarte procenta i aby zapanować nad inflacją, będzie je podnosić jeszcze przez jakiś czas. Szef Fed Jerome Powell zapowiedział w czerwcu, że będzie musiał mieć "przekonujące dowody", że inflacja zwalnia, zanim zdecyduje się na ograniczenie wzrostu stóp procentowych.

Czytaj też: Kryzys energetyczny, czyli czas na szukanie oszczędności

PAP/fot.Pixabay