PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Holenderscy rolnicy protestują w Hadze. Przyprowadzili krowę

Holenderscy rolnicy protestują w Hadze. Przyprowadzili krowę

Autor: Świat Rolnika 2022-06-29 19:30:00
Holenderscy rolnicy

Holenderscy rolnicy przywieźli na protest w Hadze dwie krowy. Jedna z nich trafi do rzeźni, jeśli plan azotowy zostanie zrealizowany.

W liście rolnicy protestujący w centrum Hagi stwierdzają, że jedna z dwóch krów, które przywieźli ze sobą, trafi do rzeźni, jeśli zostaną przyjęte środki dotyczące azotu. List został również odczytany przez jednego z demonstrantów, rolnika Koosa Cromwijka, na chodniku przed izbą niższą.

Demonstracyjna krowa czeka na stracenie. Rolnicy winią rząd

,,Jeśli środki azotowe zostaną przyjęte, jedna z tych dwóch pań nie wróci do domu, lecz otrzyma bilet jednorazowy do rzeźni" – mówi Cromwijk. Holenderscy rolnicy winią za to politykę rządu.

W ubiegłym tygodniu Cromwijk rozmawiał z ministrami: Christianne van der Wal – do spraw przyrody i azotu oraz Henkiem Staghouwerem – do spraw rolnictwa, przyrody i jakości żywności.

Liderka Partii na rzecz Zwierząt Esther Ouwehand twierdzi, że najlepszym sposobem na zapobieganie ubojowi zwierząt jest zaprzestanie ich hodowli. ,,Nie popełnijcie błędu: wszystkie tak zwane "zwierzęta produkcyjne", takie jak te biedne krowy mleczne, po wyeksploatowaniu otrzymają jeden bilet do rzeźni” – mówi Ouwehand.

Holenderscy rolnicy

Holenderscy rolnicy krytykowani za wykorzystywanie krów

Organizacja działająca na rzecz ochrony zwierząt Wakker Dier nazywa przewiezienie zwierząt do Hagi "absurdalnym sposobem na osiągnięcie celu". ,,Karanie tych dwóch krów za problemy, które holenderscy rolnicy sami spowodowali, jest podłością. Niedopuszczalne jest doprowadzenie do tak napiętej sytuacji z udziałem żywych zwierząt”– krytykuje protestujących organizacja.

Rzecznik Wakker Dier nazywa groźbę zabicia krowy mało poważną. ,,W Holandii krowy mleczne i tak nie starzeją się powyżej 6 lat. Te krowy i tak zostałyby bez wątpienia wkrótce ubite”– mówi.

Przypominamy, że we wtorek wieczorem w Holandii doszło do incydentów między rolnikami a policją w związku z protestami przeciwko rządowemu planowi ograniczenia emisji azotu, co zdaniem protestujących doprowadzi do zmniejszenia produkcji bydła. Rządowa propozycja została we wtorek przyjęta w parlamencie przy wsparciu lewicowej opozycji.

Czytaj również: Protesty rolników w Holandii. Gospodarze starli się z policją

Nieuweoogst/fot.pixabay/fot.FDA