PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Hiszpański sektor rolny ucierpiał przez rosyjską inwazję na Ukrainę 

Hiszpański sektor rolny ucierpiał przez rosyjską inwazję na Ukrainę 

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-04-12 12:00:00
Hiszpański sektor rolny

Rosyjska inwazja na Ukrainę przyczyniła się do ponad 7,5 tys. bankructw w rolnictwie, co sprawiło, że hiszpański sektor rolny mocno ucierpiał. 

Rosyjska inwazja na Ukrainę i związany z nią kryzys energetyczny doprowadziły do masowych bankructw w hiszpańskim sektorze rolnym. Tylko w marcu br. zbankrutowało tam ponad 7,5 tys. firm z tej branży m.in. producenci żywności. Oprócz wojny w Ukrainie wpływ na sektor rolny ma też ogólnokrajowy strajk hiszpańskich transportowców.

Hiszpański sektor rolny napotyka problemy 

Jak wynika z szacunków państwowego ubezpieczyciela społecznego (Seguridad Social), w porównaniu z lutym 2022 r. w marcu w hiszpańskim rolnictwie zlikwidowanych zostało 7 tys. 556 spółek.

Według analizującego dane rynku pracy hiszpańskiego dziennika online “Voz Populi” wpływ na masowe zamykanie firm rolniczych miał wybuch wojny na Ukrainie. Oprócz tego na hiszpański sektor rolny wpływa, także trwający 20 dni ogólnokrajowy strajk hiszpańskich transportowców. Hiszpania zmagała się też z niesprzyjającą pogodą, czego skutkiem były m.in. małe zbiory truskawek. 

“Brak dostaw surowców wskutek tego protestu zmusił niektórych wytwórców żywności (…) do wstrzymania produkcji”, napisał “Voz Populi”.

Hiszpański sektor rolny

Podwyżki cen surowców z Ukrainy 

Portal odnotował, że protest miał związek z drastycznym wzrostem cen paliw związanym z wojną na Ukrainie. Zaznaczył też, że trudna sytuacja hiszpańskiego sektora rolnego pogłębiona została podwyżkami cen surowców z Ukrainy oraz ich niedoborami.

“Hiszpania jest największym importerem ukraińskiego zboża, surowca kluczowego dla hodowców bydła i trzody chlewnej oraz producentów żywności”, wskazał "Voz Populi" w oparciu o statystyki Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Kraj ten sprowadzał dotychczas z Ukrainy 11 proc. wszystkich swoich zakupów zagranicznych zbóż.

Czytaj też: Protest rolników w Hiszpanii przeciwko polityce rządu

PAP/fot. pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa

Rosyjskie miny zabijają zwierzęta i grożą pożarem lasów w Czarnobylu


Autor: Polska Agencja Prasowa

Ostrzeżenie: Wojna na Ukrainie grozi katastrofą światowej gospodarki


Autor: Polska Agencja Prasowa

Lemke: Kraje G7 porozumiały się w sprawie odejścia od węgla


BULT SMOGOWICZE