PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Grypa ptaków ewoluuje? Sprawę badają naukowcy

Grypa ptaków ewoluuje? Sprawę badają naukowcy

Autor: Świat Rolnika 2022-07-15 15:05:00
Grypa ptaków

Jak donosi chińska agencja prasowa Xinhua, grypa ptaków została przebadana pod kątem ewolucji i rozprzestrzeniania się przez grupę tamtejszych naukowców.

Instytut Badań Weterynaryjnych w Harbinie przy Akademii Nauk Rolniczych Chińskiej Republiki Ludowej zbadał ewolucję i rozprzestrzenianie się czynnika sprawczego ptasiego H5N1, który rozprzestrzenił się w krajach półkuli północnej. Zespół prześledził pochodzenie, redystrybucję materiału genetycznego RNA oraz częstotliwość epidemii w różnych regionach globu.

Wynik badań chińskich naukowców

Wyniki systematycznej analizy filogenetycznej 233 reprezentatywnych szczepów wirusa H5N1 wyizolowanych z 28 krajów zostały niedawno opublikowane w recenzowanym czasopiśmie naukowym Emerging Microbes & Infections.

Badanie struktury genomu wirusa H5N1 wykazało, że najpowszechniejszy obecnie patogen wysoce zjadliwej grypy ptaków pojawił się w 2020 roku w Holandii w wyniku rekombinacji wirusa H5N8 z dwoma innymi podtypami – H1N1 i H3N8. W miarę rozprzestrzeniania się wymieniał fragmenty genomu z wirusami krążącymi w populacjach dzikiego ptactwa. W rezultacie powstało 16 genotypów.

Lider zespołu Chen Hualan w wywiadzie dla China.org.cn 12 lipca zauważył, że od października 2020 r., kiedy patogen został po raz pierwszy zidentyfikowany w laboratorium wirusologicznym, grypa ptaków doprowadziła do śmierci ponad 70 milionów drobiu w Europie, Afryce, Azji i Ameryce Północnej.

Grypa ptaków

Grypa ptaków nie odpuszcza

W szczególności naukowcy wyizolowali 13 szczepów wirusa H5N1 z 26 767 patologicznych próbek pobranych od drobiu i dzikiego ptactwa w Chinach od września 2021 do marca 2022 roku. Zidentyfikowali cztery genotypy: G1, G7, G9 i G10. Chen Hualan wyjaśnił, że informacje o trzech zostały już otrzymane od kolegów wirusologów z innych krajów.

Analiza antygenowości pokazuje, że szczepy szczepionki H5-Re14 obecnie stosowane w Chinach dobrze łączą się z różnymi modyfikacjami wirusa H5N1. Dlatego trójwalentne inaktywowane szczepionki przeciwko ptasiej grypie H5 i H7 mogą skutecznie chronić przed nią immunizowany drób.

Tymczasem, Inspekcja Weterynaryjna poinformowała, że grypa ptaków kolejny raz odpuszcza, a nasz kraj odzyskuje status wolnego od tej choroby. “Główny Lekarz Weterynarii poinformował o złożeniu 21 czerwca 2022 r. do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE) deklaracji o odzyskaniu statusu kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków z dniem 21 czerwca 2022 r.” – napisano w komunikacie zamieszczonym na stronie Inspekcji Weterynaryjnej.

Czytaj również: Kaczki znikają z francuskiego menu. Grypa ptaków pokonała branżę

Meatinfo/fot.pixabay