PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Głód w Somalii. Dzieci umierają na oczach całego świata

Głód w Somalii. Dzieci umierają na oczach całego świata

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-23 13:00:00
głód

Sytuacja w Somalii jest krytyczna, jeszcze bardziej pogarsza ją blokada ukraińskich portów. Głód powoduje śmierć wśród dzieci.

Organizacja Narodów Zjednoczonych alarmuje o klęsce głodu, która powoduje śmierć dzieci. Jak ostrzega Michael Dunford ze Światowego Programu Żywnościowego (WFP), cytowany w środę przez dziennik "Guardian", tylko szybka i znacząca pomoc uchroni Somalię przed klęską głodu.

Dzieci w Somalii umierają z głodu

ONZ alarmuje, że głód jest przyczyną śmierci somalijskich dzieci.

"Tylko szybka i znacząca pomoc uchroni Somalię przed klęską głodu, już dziś dzieci umierają tam na naszych oczach"  ostrzegł Michael Dunford ze Światowego Programu Żywnościowego (WFP), cytowany w środę przez dziennik "Guardian". 

"Sytuację w dotkniętym suszą kraju pogarsza rosyjska agresja na Ukrainę i wynikająca z niej blokada żywności w czarnomorskich portach" – zauważyła gazeta.

Dunford, dyrektor regionalny WFP odpowiedzialny za Róg Afryki, wezwał liderów grupy G7 do udzielenia szybkiego i znacznego wsparcia, które pomoże uchronić region przed katastrofą humanitarną.

"Potrzebujemy pieniędzy teraz, tylko masowe inwestycje w infrastrukturę humanitarną mogą złagodzić panującą w Somalii sytuację"  powiedział.

głód Somalia

Głód pogłębia się przez wojnę

Blokada ukraińskich portów przez Rosję pogłębia głód w Somalii. Dodatkowo kraj zmaga się z suszą. 

Róg Afryki doświadcza najbardziej dotkliwej od czterech dekad suszy. Sytuację w regionie pogarsza wzrost cen żywności spowodowany rosyjską agresją na Ukrainę i blokadą ukraińskich portów nad Morzem Czarnym. Według najnowszych informacji Rosjanie chcą przywrócić porty morskie obwodu chersońskiego, bo zastanawiają się, jak eksportować produkty z regionu, który do tej pory żywił nie tylko całą Ukrainę, ale także część Europy.

Na obszarze całej wschodniej Afryki blisko 90 mln osób mierzy się z "poważnym brakiem bezpieczeństwa żywnościowego", co oznacza wzrost o 90 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym  podał "Guardian".

"W mojej ponad dwudziestoletniej pracy (...) nigdy nie widziałam klęski humanitarnej poważniejszej niż ta, której dziś doświadczają Somalijczycy" – oceniła Claire Sanford z organizacji Save the Children.

"Jej najpoważniejszych konsekwencji doświadczą zamieszkujące Somalię dzieci"  dodała.

Czytaj również: Zełenski: Afryka jest dziś zakładnikiem Rosji. Zboże wciąż tkwi w portach

fot.pixabay.com


Szczyt G7: Pracujemy nad tym, by umożliwić Ukrainie eksport zboża

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 15:48:00

Rosjanie zniszczyli przedsiębiorstwo produkujące mrożone pieczywo

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-28 14:30:00

Rosjanie zajęli ekologiczne grunty rolne na Ukrainie

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-28 14:00:00

BULT SMOGOWICZE