PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Gen. Skrzypczak: Rosja nie będzie zdolna do wojny przez lata

Gen. Skrzypczak: Rosja nie będzie zdolna do wojny przez lata

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-02 18:00:00
Rosja

Gen. Skrzypczak przewiduje, że Rosja nie ma możliwości do rozpoczęcia z kimkolwiek awantury militarnej, nie będzie zdolna do kolejnej wojny przez pięć lat.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy ogłosił w środę, że od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 30,7 tys. żołnierzy. Ponadto Rosja miała stracić m.in. 1 tys. 361 czołgów, 3 tys. 343 pojazdów opancerzonych, 208 samolotów, 175 śmigłowców i 659 systemów artyleryjskich.

Przewidywania byłego Dowódcy Wojsk Lądowych

Były dowódca Wojsk Lądowych gen. Waldemar Skrzypczak pytany w czwartek przez PAP o straty rosyjskiej armii i bezpieczeństwo Polski zaznaczył, że dziś możemy czuć się bezpiecznie. "Putin nie ma jakiejkolwiek możliwości zaczęcia awantury militarnej z kimkolwiek" - powiedział. Jak ocenił,

"Rosja przez najbliższych pięć lat nie będzie zdolna do jakiejkolwiek wojny".

"Straty, które poniosła armia rosyjska w sprzęcie, będą o wymagały odtwarzania tego sprzętu, zdolności rosyjskich przez wiele, wiele lat" – powiedział Skrzypczak.

Według generała poszerzenie Sojuszu Północnoatlantyckiego o Szwecję i Finlandię byłoby dla Polski "bardzo korzystne". "Bałtyk stanie się morzem wewnętrznym NATO, przez co porty typu Kaliningrad czy Petersburg będą portami +nieczynnymi+, ponieważ floty państw NATO, które stacjonują na Bałtyku, będą miały wielkie możliwości blokowania (rosyjskiej – PAP) floty bałtyckiej, (...), która stanie się złomem" - powiedział.

Czwartkowy "Dziennik Gazeta Prawna" doniósł o podpisaniu między Polską a Ukrainą umowy na ponad 50 armatohaubic Krab o wartości ok. 3 mld zł. To największy kontrakt eksportowy polskiej zbrojeniówki od lat. Jak podaje dziennik, dostawy powinny zostać zrealizowane w ciągu kilku–kilkunastu miesięcy. Za dostawy amunicji najpewniej będą odpowiadać Amerykanie.

Skrzypczak w rozmowie z PAP zaznaczył, że Krab jest "bardzo dobrą, zupełnie spolonizowaną haubicą". "Huta Stalowa Wola (producent – PAP) ma osiągnięcia, jeśli chodzi o artylerię, bo jest to głównie firma artyleryjska".

Rosja

Rosja ponosi dotkliwe straty

"Haubica Krab kaliber 155 mm o zasięgu 40 km jest bardzo mobilna, na bardzo skutecznym podłożu K9 z Korei Południowej; pokonuje w zasadzie każdy teren i towarzyszy szczególnie wojskom pancernym" – powiedział Skrzypczak.

"Zdolności rażenia przeciwnika z wykorzystaniem haubicy Krab, która może strzelać również amunicją precyzyjną, są bardzo pomocne dla Ukraińców" – dodał.

Podsumowując dotychczasowe działania wojenne na terenie Ukrainy, Skrzypczak zaznaczył, że "zamiary Rosjan skończyły się porażką".

"Armia rosyjska poniosła sromotną klęskę, zamiary Putina (...) spełzły na niczym" – powiedział.

Generał zauważył, że "Ukraińcy prowadzą skuteczną obronę, zadają Rosjanom dotkliwe straty". "Przykładem jest łuk donbaski, gdzie Ukraińcy prowadzą bardzo efektywną operację obronną, zadając nieprawdopodobnie wielkie straty Rosjanom" – dodał.

Oceny Gen. Skrzypczaka

W ocenie Skrzypczaka Rosjanie utracili wiele z zajętych wcześniej na Ukrainie terenów.

"Obecnie koncentrują swoje działania na wschodzie Ukrainy, łuku donbaskim i na południu; Władimir Putin próbuje ukryć niepowodzenia" – powiedział.

Według generała można mówić o "pacie strategicznym". Zaznaczył, że Ukraińcy zwiększają swoje możliwości dzięki dostawom sprzętu i kierowaniu na front kolejnych ukraińskich jednostkach wojskowych. Jego zdaniem widać wyraźnie, że Rosjanie "wyczerpują swoje możliwości", z kolei "Ukraina ma większe możliwości, niż miała na początku wojny" – dodał.

Pytany o szkolenia przygotowujące ukraińskich żołnierzy do korzystania z dostarczanego sprzętu powiedział, że "adaptacja sprzętu przebiega po stronie Ukraińców bardzo szybko". "Są przygotowani, mają przeszkolonych dowódców" – ocenił.

Zdaniem Skrzypczaka proces przygotowania żołnierzy ukraińskich do wykorzystania zachodniego sprzętu "to tydzień, dwa tygodnie". "Przykładem jest wykorzystanie haubic M777, które skutecznie już działają na froncie i zadają dotkliwe straty siłom rosyjskim" – dodał.

Czytaj również: PIE: Decyzja w sprawie embarga na ropę załamie rosyjską gospodarkę

PAP/fot.pixabay


Szczyt G7: Pracujemy nad tym, by umożliwić Ukrainie eksport zboża

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 15:48:00

Rosjanie zniszczyli przedsiębiorstwo produkujące mrożone pieczywo

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-28 14:30:00

Rosjanie zajęli ekologiczne grunty rolne na Ukrainie

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-28 14:00:00

BULT SMOGOWICZE