PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Francja zakazała używania określenia „mięso” wobec wegeproduktów

Francja zakazała używania określenia „mięso” wobec wegeproduktów

Autor: Świat Rolnika 2022-07-05 13:00:00
mięso

Francja zakazuje używania określenia „mięso” przy etykietowaniu produktów pochodzenia roślinnego.

Magazyn rolniczy Pork Busines informuje, że w czwartek 1 lipca wydano dekret we Francji zakazujący używania określeń takich, jak „stek” i „kiełbasa” w etykietowaniu i promocji białka roślinnego. Co ciekawe, to właśnie Francja będzie pierwszym krajem, który wprowadza takie ograniczenia.

Używanie określenia „mięso” na produkty roślinne zakazane we Francji

Francja podjęła bardzo ważny krok. 1 lipca rząd wydał dekret, który zakazuje używania określenia „mięso”, „stek” i „kiełbasa” w etykietowaniu i promocji białka roślinne. Ponadto dekret stanowi, że producenci roślinnych alternatywnych produktów nie będą mogli używać terminologii branżowej tradycyjnie kojarzonej z mięsem i rybami w przypadku produktów niezwierzęcych. Francja będzie pierwszym krajem, który wprowadzi takie ograniczenia. 

Największe lobby rolnicze w kraju twierdzi, że przepisy nie posuwają się zbyt daleko. Dotyczy to tylko produktów wytwarzanych we Francji. Inicjatywa ustawodawcza została jednak przyjęta z zadowoleniem przez stowarzyszenie przemysłu mięsnego INTERBEV, zauważając, że Francja stała się pionierem w ochronie nazw produktów zwierzęcych, a jej inicjatywa powinna zostać rozszerzona na całą Unię Europejską. Organizacje rolnicze popierają inicjatywę, która zakazuje używania określenia „mięso” w przypadku produktów roślinnych.

mięso roślinne

Zakazane określenia w Europie

Francja to pierwszy kraj, który wprowadzi ograniczenia związane z określeniem „mięso”. Na poziomie ogólnoeuropejskim na razie zakazane jest już używanie określeń takich jak „mleko”, „masło” i „ser” w odniesieniu do produktów niezwiązanych z hodowlą zwierząt. Jednak tak poważna decyzja Francuzów powoduje spore nadzieje u producentów rolnych i organizacji rolniczych. 

"Jednocześnie „burger”, który pojawia się w nazwach alternatywnych produktów wielu marek, w tym amerykańskich gigantów Beyond Meat i Impossible Foods, pozostaje legalny, ponieważ termin ten nie jest bezpośrednio związany z mięsem" – powiedział rzecznik INTERBEV.

Według ResearchAndMarkets, w związku z napływem inwestycji od aniołów biznesu, funduszy venture capital i korporacji na skalę Cargill, Danone i Nestle, rynek warzywnych substytutów produktów zwierzęcych wzrośnie w ciągu najbliższych pięciu lat o 19%.

Sprawdź też: Weganizm niebezpieczny dla środowiska? Tak twierdzą… ekoaktywiści!

meatinfo.ru/fot.pixabay.com