PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / FAO prognozuje wzmożony głód w Ameryce Łacińskiej

FAO prognozuje wzmożony głód w Ameryce Łacińskiej

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-04-10 21:00:00
FAO

Podczas konferencji organizacji FAO padły ponure prognozy dotyczące Ameryki Łacińskiej. Według nich głód może dotknąć milionów ludzi.

Na konferencji latynoamerykańskiej regionalnej Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa ONZ odbywającej się w stolicy Ekwadoru Quito, głównym tematem stało się spotęgowane przez rosyjski najazd zbrojny na Ukrainę zagrożenie niedożywieniem lub głodem milionów najuboższych mieszkańców Ameryki Południowej i Karaibów.

Głód dotknie najuboższą część latynoamerykańskiego społeczeństwa

Na konferencji podkreślono, że przerwanie wskutek wojny i blokady portów dostaw kukurydzy z Ukrainy, z której pochodzi 16 proc. jej światowej produkcji oraz żyta, którego eksporterami na rynki światowe są w 29 procentach Ukraina i Rosja, zapowiada gwałtowny wzrost ich cen na rynku światowym.

Najdotkliwiej, jak stwierdzili eksperci FAO, czyli Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa ONZ, głód dotknie najuboższą ludność Ameryki Łacińskiej i Karaibów.

Eskalacja agresji na Ukrainę, która nie pozwala na wywóz jej produktów rolnych, jak również sankcje wobec Rosji, narażają – według byłego czołowego analityka FAO, Isaaka Cohena – na szwank całe tegoroczne zbiory zbóż na Ukrainie, nazywanej spichlerzem świata.

FAO

FAO: liczba głodujących zwiększy się o kilkadziesiąt milionów

Jeszcze w 2020 roku, na początku pandemii koronawirusa ze wszystkimi jej konsekwencjami w postaci częściowego „wykluczenia z rynku” najuboższej ludności regionu, 267 milionów z 650 milionów jego mieszkańców znalazło się w sytuacji „zagrożenia niedożywieniem”.

Agresja na Ukrainę "oznacza m.in. wzrost o prawie 60 milionów mieszkańców regionu cierpiących chroniczny głód” – stwierdził w wywiadzie dla hiszpańskiej agencji EFE dyrektor generalny FAO Qu Dongyu.

Następstwa rosyjskiego najazdu na Ukrainę, w postaci gwałtownego zakłócenia dostaw i skokowego wzrostu cen zbóż, są już odczuwalne na całym świecie i nałożą się na skutki coraz bardziej dotkliwych kryzysów klimatycznych.

Czytaj także: Raport World Food Programme: Głód jest problemem całego świata

źródła: PAP/ fot. pixabay


Autor: Emilia Gromczak

Rosyjski statek nie wpuszczony do Egiptu. Wszystko przez kradzież zboża


Autor: Polska Agencja Prasowa

"Spiegel": Córka Putina jest w związku z szefem monachijskiego baletu


Autor: Polska Agencja Prasowa

Niemcy zapewniają, że Ukraina może liczyć na ich pomoc w walce z Rosją


BULT SMOGOWICZE