PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Fala upałów w Portugalii i Hiszpanii. Ponad 40 stopni ciepła

Fala upałów w Portugalii i Hiszpanii. Ponad 40 stopni ciepła

Autor: Świat Rolnika 2022-07-12 19:00:00
Fala upałów

W Portugalii i Hiszpanii odnotowano znaczący wzrost temperatury. Fala upałów sprawiła, że termometry pokazały w wielu miejscach ponad 40 stopni C.

Jak poinformował Państwowy Instytut Meteorologiczny Portugalii (IPMA), w nadchodzących godzinach temperatura powietrza w środkowej części kraju może przekroczyć rekordowy poziom 46 stopni. Tropikalna aura utrzyma się co najmniej do czwartku.

Fala upałów na Półwyspie Iberyjskim

Ponad 40-stopniowa fala upałów występuje w środkowej, północnej i wschodniej Portugalii, a także po hiszpańskiej stronie granicy. Jednym z ogarniętych tropikalną aurą jest położony we wspólnocie autonomicznej Estremadury, na zachodzie Hiszpanii, powiat La Siberia. W kilku wsiach tego rejonu słupek rtęci przekroczył 42 stopnie.

Temperaturę 43 stopni we wtorkowe popołudnie pokazały z kolei termometry w prowincji Ourense, na północnym zachodzie Hiszpanii. W rejonie tym występuje bardzo duże zagrożenie przeciwpożarowe. Tropikalne temperatury utrudniają strażakom z Portugalii i Hiszpanii walkę z kilkudziesięcioma pożarami.

Według meteorologów z IPMA głównym powodem upałów jest utrzymująca się od kilku miesięcy susza, napływ fali gorącego powietrza z Afryki, a także antycyklon, który nadszedł nad Półwysep Iberyjski z atlantyckiego archipelagu Azorów.

fala upałów

Czytaj też: Upały roztopiły asfalt w bazie lotniczej RAF

PAP/fot.pixabay