PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Europejskie porty pełne. Eksport zboża z Ukrainy może zmaleć

Europejskie porty pełne. Eksport zboża z Ukrainy może zmaleć

Autor: Świat Rolnika 2022-07-12 20:30:00
eksport zboża

Eksport zboża z Ukrainy w najbliższych miesiącach może się zmniejszyć, gdyż europejskie porty będą przeładowywane z powodu sezonu na żniwa.

O takiej możliwości oświadczył przewodniczący Komitetu Rady Najwyższej Ukrainy ds. Polityki Agrarnej i Ziemskiej Ołeksandr Haydu podczas spotkania z przedstawicielami Europejskiego Stowarzyszenia Biznesu. Zaznaczył, że w celu ustabilizowania pracy sektora rolnego komisja obecnie koncentruje się na rozwiązaniu problemu agrologistyki, a mianowicie na wyznaczaniu tras i poszukiwaniu nowych korytarzy logistycznych dla eksportu produktów rolnych.

Co dalej z ukraińskim zbożem?

Dlatego obecnie trwają aktywne negocjacje z Rumunią i Polską jako najbardziej perspektywicznymi krajami do współpracy w tej sprawie – zapewnił Hajdu.

Podczas spotkania strony omówiły pilne potrzeby agrobiznesu. W szczególności omówiono znaczenie zapobiegania nakładaniu dodatkowych ceł przywozowych na nasiona, pestycydy i nawozy, aby nie dopuścić do wzrostu cen i nie komplikować sytuacji z zasiewami. Biznes podkreśla znaczenie usprawnienia procedury księgowania, aby była ona przejrzysta i jednoznaczna akceptacja regulaminu przez komisje wojskowe. W kontekście branży fitosanitarnej rynek potrzebuje cyfryzacji. Dotyczy to informacji, usług publicznych oraz elektronicznej wymiany świadectw fitosanitarnych.

Eksport zboża to również kwestia tworzenia miejsc do czasowego składowania zboża na terenie Ukrainy została również uznana za ważną przez EBA. W tym celu należy wspomóc producentów finansowo i specjalistycznym sprzętem. Ponadto biznes nazwał znaczne straty bydła mlecznego najbardziej bolesnym problemem przemysłu mleczarskiego, ponieważ liczba stad już z roku na rok krytycznie się zmniejsza, a w związku z działaniami militarnymi stała się jeszcze większa.

Eksport zboża jedynie przez trzy porty

Obecnie eksport zboża na Ukrainie jest możliwy jedynie przez trzy porty: Reni, Izmail i Ust-Dunaisk – poinformował o tym Maksym Kharchenko. Jest on analitykiem rynku przewozów towarowych UkrAgroConsult. Wystepował podczas seminarium internetowego „Wojna na Ukrainie. Prognoza upraw zbóż i nasion oleistych – 2022”. Analityk zauważa, że ​​porty te są bardzo mało przeciążone, więc Ukraina szuka alternatywnych sposobów.

Analityk rynku towarowego „UkrAgroConsult” uważa, że eksport zboża może się odbywać również przez porty Gdynia/Gdańsk, a także kontenery kolejowe, których maksymalna przepustowość to 755 kontenerów na dobę (ponad 15 mln ton zboża) Dziś 5 ukraińskich portów znajduje się na terytorium niekontrolowanym, 7 kolejnych jest zablokowanych. Pomoc zapowiadają kolejne kraje.

Czytaj również: Zboże ponownie eksportowane z Ukrainy? Przybyły statki handlowe

Agronews/fot.pixabay