PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Ekstremalne upały w USA. Temperatury sięgną 40 stopni Celsjusza

Ekstremalne upały w USA. Temperatury sięgną 40 stopni Celsjusza

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-22 17:30:00
upały

Ostre upały to w tym roku nie tylko domena Hiszpanii czy Włoch. Ekstremalnie wysokie temperatury panują również w Stanach Zjednoczonych.

Dla ponad 9 mln osób w 8 stanach w północnych i środkowych Stanach Zjednoczonych ogłoszono we wtorek alert z powodu ekstremalnie wysokich temperatur. Narodowa Służba Pogodowa (NWS) ostrzegła, że w najbliższych dniach liczba ta może wzrosnąć.

Ekstremalne upały w USA

Według prognoz w najbliższych tygodniu 70 proc. Amerykanów doświadczy temperatur powyżej 90 st. w skali Fahrenheita (ponad 32 st. Celsjusza) a na 20 proc. powierzchni kraju temperatury przewyższą 100 st. F, czyli ponad 40 st. C. Średnio co roku ekstremalne upały są w USA głównym powodem śmierci 138 osób rocznie.

Ze statystyk NWS wynika, że nasilające się z roku na rok upały, będące głównie rezultatem globalnych zmian klimatycznych, zabijają więcej Amerykanów niż jakiekolwiek inne zjawisko związane z pogodą.

Upały są szczególnie groźne dla bezdomnych i osób starszych, zwłaszcza przebywających w pomieszczeniach pozbawionych klimatyzacji. Tegoroczne lato prawdopodobnie przyniesie ekstremalne temperatury na większości obszarów lądowych na świecie. Potwierdzają to prognozy klimatologów związanych z Międzynarodowym Instytutem Badawczym na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. 

upały

Czytaj też: Jak trwoga, to do Boga. Włoski arcybiskup zapowiada modlitwy o deszcz

PAP/fot.pixabay


Szczyt G7: Pracujemy nad tym, by umożliwić Ukrainie eksport zboża

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 15:48:00

Rosjanie zniszczyli przedsiębiorstwo produkujące mrożone pieczywo

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-28 14:30:00

Rosjanie zajęli ekologiczne grunty rolne na Ukrainie

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-28 14:00:00

BULT SMOGOWICZE