PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Eksport brazylijskich produktów rolnych osiąga niebywałe rekordy

Eksport brazylijskich produktów rolnych osiąga niebywałe rekordy

Autor: Emilia Gromczak 2022-07-19 11:30:00
eksport

Brazylijski eksport produktów rolnych bije rekordy. W szczególności wartość eksportu soi w maju, wyniosła 8,06 mld USD.

IA "APK-Inform" poinformowała o sporych osiągnięciach Brazylii w ubiegłym miesiącu. Państwo wysłało w czerwcu produkty rolne o rekordowej wartości 15,71 miliarda dolarów, co było spowodowane wzrostem dostaw o 2,1% i wzrostem wskaźnika cen o 28,5% w porównaniu z tym samym miesiącem poprzedniego roku.

Brazylia osiąga rekordowy eksport

Brazylia bije prawdziwe rekordy. W czerwcu wysłano produkty rolne o rekordowej wartości 15,71 miliarda dolarów. Wszystko za sprawą wzrostu dostaw o 2,1% i wzrostu wskaźnika cen o 28,5% w porównaniu z tym samym miesiącem poprzedniego roku.

W szczególności eksport soi był wysoki. W maju wyniósł rekordowe 8,06 mld USD (+31,9%). Jednocześnie zauważa się, że Chiny pozyskały 64,5% całkowitego wolumenu przesyłek  6,49 mln ton (-8,2% za rok). Wartość eksportu śruty sojowej w czerwcu wyniosła 1,20 mld USD (+63,8%) i po raz pierwszy w historii obserwacji przekroczyła 1 mld USD za określony miesiąc. Osiągnięciu tego wyniku sprzyjał wysoki wolumen eksportu produktów (+33,5% w skali roku) oraz wzrost średniej ceny eksportowej (+22,7%). Głównym odbiorcą wymienionych produktów w czerwcu była UE – 804,8 tys. ton (+8% w skali roku) na kwotę 448,26 mln USD (+41,4%).

eksport drobiu

Większa sprzedaż drobiu 

Na początku stycznia informowaliśmy o zwiększeniu eksportu brazylijskiego drobiu. Eksport drobiu się zwiększył przez co kraj zarobił o 25,3% więcej od stycznia do listopada tego roku w porównaniu z tym samym okresem w 2020 roku. Wolumen wzrósł o 9%. Przychody wzrosły wraz z eksportem produktów o wartości dodanej oraz deprecjacją brazylijskiej waluty (realu) w stosunku do dolara czy euro. Brazylijskie Stowarzyszenie Białka Zwierzęcego (ABPA) twierdzi, że Brazylia ma zamiar ustanowić historyczny rekord w eksporcie mięsa drobiowego. Poza Brazylią wśród głównych miejsc docelowych w tym roku Japonia dostarczyła 403 500 ton, o 8,8% więcej niż w tym samym okresie w 2020 r.

Czytaj też: Eksport drobiu z Brazylii osiąga rekordowe poziomy!

agroportal.ua/fot.pixabay.com