PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Coraz większe straty Ukrainy! Spalona pszenica w rejonie Mikołajewa

Coraz większe straty Ukrainy! Spalona pszenica w rejonie Mikołajewa

Autor: Świat Rolnika 2022-06-24 14:30:00
pszenica

W rejonie Mikołajewa w wyniku rosyjskich ataków rakietowych 21 czerwca spłonęła pszenica, dokładnie 80 hektarów terenów uprawnych.

„Pożar zniszczył zboża na łącznej powierzchni 82 ha, dzięki pracy oddziałów Głównego Oddziału Państwowej Służby Ratunkowej Ukrainy w rejonie Mikołajowa nie wolno przenosić ognia na 215 ha” – wytłumaczyły służby ratunkowe pełniące służbę na miejscu zdarzenia.

Ukraińska pszenica jest wywożona z Charkowa

Wójt gminy Złoczów Wiktor Kowalenko przekazał, że ukraińska pszenica jest wywożona przez okupantów do Rosji.  Jak podał Kowalenko, okupanci eksportują do Rosji pszenicę z tymczasowo okupowanej wsi Makarowe w obwodzie charkowskim. Według wstępnych doniesień okupanci brutalnie zabierają ciężarówki lokalnym przedsiębiorcom, po czym ładują na nie pszenice i wywożą w głąb Rosji. 

Według Charkowskiej Prokuratury Obwodowej 7 czerwca do przedsiębiorstwa weszło rosyjskie wojsko i wyjęło zboże. Trwa śledztwo w sprawie naruszenia praw i zwyczajów wojennych. Szef gminy Złoczów Wiktor Kowalenko podał do informacji publicznej, że ukraińska pszenica jest rozkradana z Ukrainy. Okupanci eksportują do Rosji pszenicę z tymczasowo okupowanej wsi Makarowe w obwodzie charkowskim. Według niego we wsi znajduje się spichlerz na 1,5 tys. ton. Jak się okazuje, Rosjanie w celu przewiezienia pszenicy, odbierają przedsiębiorcom ciężarówki w innej tymczasowo okupowanej wsi Kozacha Lopan.

W ubiegłym tygodniu ukraiński wiceminister rolnictwa Taras Wysocki podał wartość skradzionego przez Rosjan zboża i maszyn rolniczych. Oprócz 500 tysięcy ton pszenicy wartych 100 milionów dolarów żołnierze rosyjscy ukradli również maszyny rolnicze warte 15-20 milionów USD.

pszenica

Pszenica kradziona na masową skalę

Tylko w maju Rosjanie mogli ukraść ukraińskie zboże w tym m.in. pszenica w ilości ponad 180 tys. ton o szacowanej wartości blisko 70 milionów euro.   Do takich ustaleń doszedł projekt śledczy Schemy z ukraińskiej redakcji Radia Swoboda. Powołując się na zdjęcia satelitarne Planet Labs, Schemy podają, że w maju wielokrotnie widać na nich było kolumny ciężarówek ze zbożem jadące z obwodów zaporoskiego i chersońskiego na południu Ukrainy w kierunku okupowanego przez Rosję Krymu – m.in. przez miejscowości Czonhar i Armiańsk.

Autorzy tekstu opierają się na danych serwisu Marine Traffic oraz parametrach masowców, które wypływały z portu w Sewastopolu na okupowanym przez Rosję Krymie.

Powołując się na zdjęcia satelitarne Planet Labs, Schemy podają, że w maju wielokrotnie widać na nich było kolumny ciężarówek ze zbożem jadące z obwodów zaporoskiego i chersońskiego na południu Ukrainy w kierunku okupowanego przez Rosję Krymu – m.in. przez miejscowości Czonhar i Armiańsk. Część zboża była wywożona bezpośrednio do Rosji. Rosjanie wywozili zboże także ze spichlerzy w obwodach donieckim i ługańskim.

Czytaj również: Kowalczyk: ukraińskie zboże może spowodować krótkotrwałe wahania cenowe

Agronews/fot.pixabay