PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Cło na ukraińskie produkty może zostać zawieszone. Potrzebna zgoda PE

Cło na ukraińskie produkty może zostać zawieszone. Potrzebna zgoda PE

Autor: Michał Rybka 2022-05-19 12:00:00
cło na ukraińskie produkty

Lada dzień cło na ukraińskie produkty może wejść w stan zawieszenia na co najmniej rok. To pomysł mający na celu wsparcie ukraińskiej gospodarki. 

Komisja Handlu Międzynarodowego Parlamentu Europejskiego zatwierdziła inicjatywę zawieszenia ceł importowych UE na ukraińskie produkty na rok. Teraz dokument musi zostać poddany głosowaniu Parlamentu Europejskiego. Jeśli głosowanie przebiegnie w sposób pozytywny, to wejdzie w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE. Poinformowano o tym na stronie internetowej Parlamentu Europejskiego – podaje portal Ukrinform.

Europa pomaga ukraińskiej gospodarce

„Deputowani Komisji Handlu Międzynarodowego zatwierdzili propozycję Komisji Europejskiej w sprawie czasowej liberalizacji handlu ukraińskimi produktami w związku z agresją Rosji, która uniemożliwiła Ukrainie kontynuowanie interesów z resztą świata. Przyjęte przepisy obejmują całkowite zawieszenie ceł importowych na towary przemysłowe, system cen wejścia na owoce i warzywa, a także cła antydumpingowe i zabezpieczenia na import stali na okres jednego roku” – napisano w oświadczeniu.

Projekt Komisji Handlu Międzynarodowego został przyjęty 38 głosami za, przy 1 głosie przeciw i 3 wstrzymujących się. 

 cło na ukraińskie produkty

Zniesione cło na ukraińskie produkty da wiele możliwości

Brutalna i arbitralna wojna Kremla jest wymierzona w zdolność Ukrainy do kontynuowania handlu. UE może jednak podjąć kroki w celu ożywienia dwustronnych stosunków handlowych i to zrobi. Zniesienie ceł i otwarcie europejskiego rynku pozwoli nam wzmocnić zdolność Ukrainy do handlu towarami i produktami rolnymi” – powiedziała prelegentka, łotewska eurodeputowana Sandra Kalniete. 

Według niej decyzja ta ma nie tylko wymiar symboliczny, ale także odzwierciedla stanowczość politycznych zobowiązań UE wobec Ukrainy.

„Poprzez te bezprecedensowe środki liberalizacji handlu staramy się pomóc Ukrainie utrzymać swoją pozycję handlową z resztą świata. Kiedy mówimy, że Ukraina nie jest osamotniona w tej walce, naprawdę mamy to na myśli” – powiedział Kalniete.

Czytaj także: Ukraiński eksport chroni dziesiątki krajów przed głodem