PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Chiny poparły tworzenie „korytarzy” dla ukraińskiego zboża

Chiny poparły tworzenie „korytarzy” dla ukraińskiego zboża

Autor: Świat Rolnika 2022-05-27 15:30:00
zboża

Chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi opowiedział się za utworzeniem „zielonego korytarza” dla eksportu zboża z Ukrainy.

Oświadczył to podczas rozmów ze swoją niemiecką odpowiedniczką Annaleną Burbock, donosi China Reporter – donosi agronews.ua. Według niego Chiny są gotowe do prowadzenia konsultacji w tej sprawie ze wszystkimi zainteresowanymi stronami. „W obecnej sytuacji społeczność międzynarodowa powinna jak najszybciej promować zawieszenie broni, wspierać tworzenie „zielonego kanału” dla eksportu zboża z Ukrainy” – powiedział minister.

Eksport zbóż z Ukrainy

Tymczasem, został uruchomiony pilotażowy eksport zboża między Ukrainą a Litwą z pominięciem Białorusi opłacił się – o tym powiedział szef Kolei Litewskich Egidius Lazauskas.

„Dalsza częstotliwość lotów będzie zdeterminowana potrzebami firm przewozowych oraz konkurencją z innymi przewoźnikami. Zostało to zgłoszone przez CTS” – pisze agronews.ua. Według niego, obecnie planowane jest dostarczanie magazynów z ładunkiem 1,5 tys. ton na Litwę raz w tygodniu, ponieważ litewskie koleje podpisały kilka umów na przewóz towarów z Ukrainy.

„Obecna cena to około 60 tysięcy euro w obie strony. Pytanie, ile by to kosztowało, gdyby takich obciążeń było znacznie więcej i działały korzyści skali. W każdym razie transport pilotażowy z Ukrainy opłacił się: wyciągnięto wiele lekcji i zapadnie decyzja, jak ulepszyć te usługi, ponieważ naszym zdaniem perspektywy są bardzo dobre” – powiedział Lazauskas.

Zboża z Ukrainy niezbędne

UE po zablokowaniu przez Rosję ukraińskich portów czarnomorskich, z obawy przed niedoborami dostaw żywności, chce ułatwić Ukrainie eksport zboża.

Miałyby one być wysyłane poprzez unijne porty i składowane na terytorium UE. W czwartek Komisja Europejska przedstawiła plan działań w tej sprawie. Ukraina jest jednym z najważniejszych na świecie eksporterów zbóż i roślin oleistych. Przed wojną eksportowała te produkty w 90 proc. poprzez swoje porty położone nad Morzem Czarnym, skąd trafiały do Europy, Chin i Afryki. Dziś porty te są jednak zablokowane przez marynarkę wojenną Rosji, co drastycznie ograniczyło sprzedaż tych produktów.

„Stany Zjednoczone ściśle współpracują ze swoimi sojusznikami w celu znalezienia tras eksportu krytycznych dostaw zboża z Ukrainy” – informuje CNN.

Czytaj również: KE: Eksport zbóż z Ukrainy korytarzami solidarnościowymi

Agronews/fot.pixabay


Autor: Kamila Ciężka

UNICEF: Ponad ośmiu milionom dzieci grozi śmierć z głodu


Autor: Polska Agencja Prasowa

Niemiecki rząd planuje wywłaszczenie części Nord Stream 2


Autor: Polska Agencja Prasowa

UE: Rosja ponosi wyłączną winę za kryzys żywnościowy


BULT SMOGOWICZE