PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Bułgarscy rolnicy borykają się z problemami przez eksport zbóż z Ukrainy

Bułgarscy rolnicy borykają się z problemami przez eksport zbóż z Ukrainy

Autor: Świat Rolnika 2022-07-27 15:30:00
bułgarscy rolnicy

Bułgarscy rolnicy z Krajowego Stowarzyszenia Producentów Zboż skierowali do Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych pismo.

Bułgarskie Krajowe Stowarzyszenie Producentów Zboża (NGPA) wskazuje na trudną sytuację na rodzimym rynku zbóż. Przyczyną problemów jest liberalizacja przepisów w handlu z Ukrainą, a co za tym idzie ogromny eksport zbóż z Ukrainy na bułgarski rynek. Obawy tamtejszych rolników są niepokojące.

Trudna sytuacja na bułgarskim rynku zbóż

Na bułgarskim rynku zbóż sytuacja staje się coraz trudniejsza. Wszystki przez napływający eksport ukraińskiego zboża na tamtejszy rynek. Bułgarscy rolnicy są zaniepokojeni. 

Przypominamy, że polscy rolnicy również zwracają uwagę na problemy związane z niekorzystnym oddziaływaniem rynku ukraińskiego na rynek polski, a w szczególności na ceny ziarna zbóż oraz roślin oleistych. Prezes PZPRZ Stanisław Kacperczyk zwraca uwagę, że dzieki nagłośnieniu całej sytuacji w kraju, niekontrolowany wwóz ziarna zbóż i nasion rzepaku do Polski w minionych latach był stosunkowo niewielki. Oprócz PZPRZ alarm w tej sprawie podniosły również Krajowa Rada Izb Rolniczych oraz FBZPR. Organizacje te wskazują, że ukraińskie zboże nie może trafiać na europejski rynek. W zamian za to odpowiedni byłby zakup zbóż bezpośrednio na Ukrainie po ustalonej cenie, która wynosić może około 90% przeciętnej ceny w krajach unijnych. 

bułgarscy rolnicy pismo

Bułgarscy rolnicy kierują pismo do PZPRZ

Bułgarscy rolnicy z Krajowego Stowarzyszenia Producentów Zboż skierowali m.in. do Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych pismo, w którym wskazują na swoją trudną sytuację w związku z eksportem zboża z Ukrainy. Kostadin Kostadinov, przewodniczący NGPA zapytał: chciałbym dowiedzieć się więcej o sytuacji z ukraińskim importem zbóż i roślin oleistych do waszych krajów, zwłaszcza w sąsiednich krajach ukraińskich (Rumunia i Polska). Jaki jest wpływ ukraińskiego importu na lokalnych producentów rolnych i lokalne rynki towarowe? Czy ukraińskie słoneczniki i pszenica są przetwarzane lokalnie i jakie jest deklarowane pochodzenie surowca? Czy jest jakaś kontrola fitosanitarna i jakościowa ukraińskiego zboża?

W odpowiedzi Prezes PZPRZ wskazał, że organizacja stara się wywierać presję na nasz rząd, aby wszelkimi możliwymi sposobami zabezpieczył polski rynek. PZPRZ popiera starania producentów bułgarskich w działaniach na rzecz ochrony rynku i wskazuje na wspólne działanie w tej sprawie. 

Przeczytaj również: Zboże tematem spotkania ekspertów Copa–Cogeca w Brukseli

pieczywopelnoziarniste.home.pl/fot.pixabay.com