PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Borrell: Przez wojnę na Ukrainie głód zagraża ponad 300 mln ludzi

Borrell: Przez wojnę na Ukrainie głód zagraża ponad 300 mln ludzi

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-09 11:30:00
Głód

Agresja Rosji na Ukrainę dramatycznie pogłębia globalny kryzys żywnościowy; obecnie głód grozi już 323 mln ludzi na świecie – oświadczył Josep Borrell 

Szef dyplomacji UE wziął udział w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych G20 na indonezyjskiej wyspie Bali. Zadeklarował, że do 2024 roku Unia Europejska przeznaczy ponad 7 mld euro na wzmocnienie globalnego bezpieczeństwa żywnościowego. Zapewnił też o pomocy dla Kijowa w eksporcie produktów żywnościowych alternatywnymi szlakami, omijającymi transport przez Morze Czarne. 

Borrell: Głód zagraża 323 milionom ludzi na świecie

"W ciągu ostatnich dwóch lat liczba osób, którym poważnie grozi głód, podwoiła się ze 135 mln przed pandemią Covid-19 do 276 mln na początku 2022 roku i 323 mln dzisiaj. (...) Jedna szósta populacji świata, czyli 1,2 mld ludzi, jest poważnie narażona na kombinację rosnących cen żywności, coraz wyższych kosztów energii i trudnych warunków finansowych (życia)" – zaalarmował Borrell.

Jak podkreślił, sytuacja może się jeszcze pogorszyć, ponieważ Rosja blokuje 20 mln ton zboża zgromadzonego w ukraińskich magazynach. 

"Jest to celowa próba wykorzystania żywności jako broni, nie tylko przeciwko Ukrainie, ale też przeciwko krajom najbardziej narażonym na (zakłócenia dostaw)" – ocenił szef dyplomacji UE.

Głód

UE wesprze globalne bezpieczeństwo żywnościowe

Zadeklarował, że do 2024 roku Unia Europejska przeznaczy ponad 7 mld euro na wzmocnienie globalnego bezpieczeństwa żywnościowego. Zapewnił też o pomocy dla Kijowa w eksporcie produktów żywnościowych alternatywnymi szlakami, omijającymi transport przez Morze Czarne. 

"Dzięki temu wsparciu w czerwcu wyeksportowano z Ukrainy 2,5 mln ton zboża w porównaniu do 1 mln w kwietniu. Rozwiązanie tego problemu jest jednak kosztowne i powolne" – przyznał Borrell.

"Jeszcze szybsza odpowiedź na wiele (globalnych) problemów pozostaje w rękach jednego człowieka – prezydenta (Rosji) Putina, który powinien zatrzymać tę bezsensowną wojnę w celu zapobieżenia światowej katastrofie żywnościowej wywołującej głód, a także energetycznej" – dodał unijny polityk.

“Rosnące szybko koszty życia, spowodowane przede wszystkim wojną na Ukrainie, w ciągu trzech miesięcy wpędziły w ubóstwo 71 mln ludzi” – poinformowano w raporcie opublikowanym w czwartek przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP). Zaznaczono, że w wyniku wojny poziom ubóstwa wzrósł znacznie szybciej, niż w szczycie pandemii Covid-19.

Czytaj też: Wiceszef FAO: Głód z powodu wojny dotknie 220 mln osób na świecie

PAP/fot.Twitter/Pixabay