PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Białoruś odpowie za wsparcie Rosji. UE nakłada na kraj ogromne sankcje

Białoruś odpowie za wsparcie Rosji. UE nakłada na kraj ogromne sankcje

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-03-03 09:45:00
sankcje

Sankcje dotkną również Białoruś. W związku z białoruską rolą w militarnej agresji wobec Ukrainy UE nałożyła w środę na ten kraj zakazy.

UE postanowiła nałożyć zakazy w odniesieniu do działań podważających integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub im zagrażających na 22 wysokich rangą członków białoruskiego personelu wojskowego ze względu na ich rolę w procesach decyzyjnych i planowania strategicznego, które doprowadziły do udziału w rosyjskiej agresji na Ukrainę.

UE wprowadza sankcje na Białoruś

Unia Europejska nałożyła w środę sankcje indywidualne i gospodarcze na Białoruś w związku z jej rolą w militarnej agresji wobec Ukrainy.

Ponadto w odniesieniu do Białorusi UE wprowadziła dalsze ograniczenia w handlu towarami wykorzystywanymi do produkcji lub wytwarzania wyrobów tytoniowych, paliw mineralnych, substancji bitumicznych i gazowych produktów węglowodorowych, produktów chlorku potasu (potaż), wyrobów z drewna, wyrobów cementowych, wyrobów żelaznych i stalowych oraz wyrobów gumowych.

Dalsze sankcje nałożono również na eksport towarów i technologii podwójnego zastosowania oraz niektórych zaawansowanych towarów i technologii, które mogą przyczynić się do rozwoju wojskowego, technologicznego, obronnego i bezpieczeństwa Białorusi, a także ograniczenia w świadczeniu powiązanych usług.

"Zaangażowanie Białorusi w trwającą niesprowokowaną i nieuzasadnioną agresję militarną na Ukrainę będzie miało wysoką cenę. Za pomocą tych środków atakujemy tych na Białorusi, którzy współpracują przy tych atakach na Ukrainę i ograniczamy handel w wielu kluczowych sektorach"  powiedział Josep Borrell, Wysoki Przedstawiciel Unii Europejskiej do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa.

Wczoraj Japonia ogłosiła, że nałoży sankcje na Białoruś za jej udział w rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Obejmą one m.in. Aleksandra Łukaszenkę i zostaną wprowadzone w tym tygodniu.

sankcje handelRola Białorusi w rosyjskiej agresji 

Białoruś wspiera agresję wojskową Rosji na Ukrainę m.in. poprzez umożliwienie Rosjanom wystrzeliwania rakiet balistycznych z białoruskiego terytorium, umożliwienie transportu rosyjskiego personelu wojskowego oraz ciężkiej broni  czołgów i transporterów, umożliwienie rosyjskim samolotom wojskowym przelot przez białoruską przestrzeń powietrzną na Ukrainę, zapewnianie punktów tankowania.

Środki ograniczające w odniesieniu do działań podważających integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy lub im zagrażających, które obecnie dotyczą łącznie 702 osób i 53 podmioty, obejmują zamrożenie aktywów oraz zakaz udostępniania środków osobom i podmiotom umieszczonym w wykazie. Ponadto sankcje w postaci zakazu podróżowania mający zastosowanie do osób umieszczonych w wykazie uniemożliwia im wjazd lub przejazd przez terytorium UE.

Czytaj również: Rosyjskie banki się nie podniosą. Kolejne sankcje nałożone

fot.pixabay.com/twitter.com