PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Belgia może podnieść VAT na mięso. Szaleństwo ekologów trwa

Belgia może podnieść VAT na mięso. Szaleństwo ekologów trwa

Autor: Świat Rolnika 2022-07-08 16:00:00
vat

Jak podaje belgijski dziennik "Le Soir", eksperci zaproponowali resortowi finansów podniesienie stawki VAT na produkty mięsne z sześciu do 12 lub 21 procent.

Realizują oni odpowiednie zlecenie resortu finansów kraju, który prosi ich o zastanowienie się nad najlepszym systemem opodatkowania. Zdaniem ekspertów nie tylko znacząco zwiększyłoby to bezpośrednie wpływy do budżetu, ale także poprawiło stan środowiska.

Podwyżka VAT na mięso

Powołują się na badania swoich kolegów z sąsiedniej Holandii, z których wynika, że obecne ceny produktów są wyraźnie niższe niż ich "ślad ekologiczny". Obliczyli, że podniesienie podatku VAT do 12 i 21 procent przyniosłoby do budżetu odpowiednio 394 lub 933 milionów euro dodatkowych rocznych dochodów. Państwo miałoby również zaoszczędzić do 272 mln euro na działaniach mających na celu ochronę środowiska i zmniejszenie szkód w środowisku.

Nie jest to jedyny środek, jaki zaproponowali eksperci. Wezwali również do wprowadzenia podatku od opakowań plastikowych, którego wysokość byłaby uzależniona od możliwości dalszego recyklingu, zniesienia ulg samochodowych dla organizacji oraz zwiększenia opłat za przewozy lotnicze.

vat

Czytaj też: Podatek od mięsa może zniszczyć europejskie rolnictwo

meatinfo.ru/fot.pixabay