PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / BASF ogłosił zakończenie działalności w Rosji i na Białorusi

BASF ogłosił zakończenie działalności w Rosji i na Białorusi

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-04-27 21:30:00
BASF

BASF zamyka działalność w Rosji i na Białorusi, z wyjątkiem działalności wspierającej produkcję żywności – poinformowało w środę biuro prasowe firmy. 

W oświadczeniu podkreślono, że w związku z napaścią Rosji na Ukrainę wstrzymano nowe inwestycje. Niemiecki koncern to – według Financial Times – największy producent chemiczny na świecie. Grupa zatrudnia ponad 111 tys. pracowników na całym świecie. Zajmuje się przede wszystkim produkcją chemiczną, a także dostarcza rozwiązania przemysłowe i rolnicze.

BASF kończy działalność w Rosji i na Białorusi

W oświadczeniu przypomniano, że w związku z napaścią Rosji na Ukrainę od 3 marca br. wstrzymano nowe inwestycje.

"Rada Dyrektorów Wykonawczych BASF SE podjęła obecnie decyzję o zakończeniu pozostałej działalności biznesowej firmy w Rosji i na Białorusi do początku lipca 2022 roku" – napisano. Zaznaczono, że z decyzji jest wyłączona działalność wspierająca produkcję żywności "ponieważ wojna grozi wywołaniem globalnego kryzysu żywnościowego".

Dodano, że decyzja została podjęta w odpowiedzi na "ostatni rozwój wypadków na wojnie" oraz wynika z przepisów prawa międzynarodowego, "w tym z piątego pakietu sankcji UE".

BASF

Koncern zatrudnia ponad 111 tysięcy pracowników

Spółka przekazała również, że obecnie dla BASF w Rosji i na Białorusi pracuje 684 pracowników. Firma podjęła decyzję o dalszym wspieraniu swoich pracowników w obu krajach do końca 2022 roku. Szczegółowe plany uporządkowanego zaprzestania działalności BASF w Rosji i na Białorusi są obecnie opracowywane. W 2021 roku Rosja i Białoruś odpowiadały za około 1 procent całkowitej sprzedaży Grupy BASF.

Grupa BASF zatrudnia ponad 111 tys. pracowników na całym świecie. Zajmuje się przede wszystkim produkcją chemiczną, a także dostarcza rozwiązania przemysłowe i rolnicze. W 2021 r. koncern osiągnął sprzedaż w wysokości 78,6 mld euro. Akcje BASF są notowane na giełdzie we Frankfurcie (BAS) oraz jako amerykańskie kwity depozytowe (BASFY) w Stanach Zjednoczonych.

Czytaj też: Henkel wycofuje się z działalności w Rosji

PAP/fot.Twitter/Pixabay


UNICEF: Ponad ośmiu milionom dzieci grozi śmierć z głodu

Autor: Kamila Ciężka 2022-06-25 23:00:00

Niemiecki rząd planuje wywłaszczenie części Nord Stream 2

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-25 20:00:00

UE: Rosja ponosi wyłączną winę za kryzys żywnościowy

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-24 21:00:00

BULT SMOGOWICZE