PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Anna Moskwa: Rosja zawieszona w Agencji Energii Jądrowej OECD

Anna Moskwa: Rosja zawieszona w Agencji Energii Jądrowej OECD

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-04-11 21:30:00
Anna Moskwa

Agencja Energii Jądrowej Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) zawiesiła członkostwo Rosji w organizacji – przekazała Anna Moskwa. 

“Presja dyplomatyczna ma sens” – dodała w poniedziałek minister klimatu i środowiska. Agencja Energii Jądrowej (NEA, ang. Nuclear Energy Agency) Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) została założona w 1958 roku, siedzibę ma w Paryżu. Polska jest członkiem NEA od 2010 roku.

Anna Moskwa: OECD NEA zawiesiła członkostwo Rosji

"Agencja Energii Jądrowej OECD (OECD NEA) podjęła decyzję o zawieszeniu członkostwa Rosji w organizacji. Presja dyplomatyczna ma sens!" – napisała na Twitterze minister Anna Moskwa.

Minister klimatu jednocześnie przypomniała swojego Twitta z 24 marca br. Wówczas napisała w nim, że "zawieszenie Rosji w OECD NEA to temat mojej dzisiejszej rozmowy z szefem Agencji Energii Jądrowej W. Magwoodem". 

"Jest to niezbędna odpowiedź na nieuzasadnioną agresję militarną na suwerenne i demokratyczne państwo" – napisała wówczas na Twitterze szefowa MKiŚ.

Anna Moskwa

Agencja wspiera członków w rozwoju energii jądrowej

Jak czytamy na stronie internetowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Agencja Energii Jądrowej (NEA, ang. Nuclear Energy Agency) Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) została założona w 1958 roku, siedzibę ma w Paryżu. Polska jest członkiem NEA od 2010 roku.

Misją NEA jest m.in. wsparcie państw członkowskich w utrzymaniu i dalszym rozwoju naukowych, technologicznych i prawnych podstaw wymaganych do bezpiecznego, przyjaznego dla środowiska i ekonomicznego wykorzystania energii jądrowej do celów pokojowych.

“Do obszarów kompetencji NEA należy bezpieczeństwo instalacji jądrowych, regulacja działalności jądrowej, postępowanie z odpadami promieniotwórczymi, ochrona radiologiczna, nauka jądrowa, analizy ekonomiczne i techniczne jądrowego cyklu paliwowego, prawo atomowe i odpowiedzialność cywilna oraz informacja publiczna” – wyjaśnia Anna Moskwa.

Agresja Rosji na Ukrainę trwa od 24 lutego br.

Czytaj też: Anna Moskwa: Import surowców z Rosji powinien być zlikwidowany

PAP/fot.Facebook/Pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa

Unijna dyrektywa Omnibus ukróci nieuczciwe promocje


Autor: Polska Agencja Prasowa

Rosyjskie miny zabijają zwierzęta i grożą pożarem lasów w Czarnobylu


Autor: Polska Agencja Prasowa

Ostrzeżenie: Wojna na Ukrainie grozi katastrofą światowej gospodarki


BULT SMOGOWICZE