PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Amerykańscy specjaliści przedstawili sposób na eksport zbóż z Ukrainy

Amerykańscy specjaliści przedstawili sposób na eksport zbóż z Ukrainy

Autor: Świat Rolnika 2022-06-22 11:00:00
eksport zbóż

Amerykańscy eksperci zaproponowali Ukrainie stworzenie sieci spichlerzy w sąsiednich krajach europejskich. Eksport zbóż dalej nie byłby problemem.

Powiedział o tym pierwszy wiceprezes Izby Handlowo-Przemysłowej (CCI) Ukrainy Mychajło Nepran podczas audycji w Radiu NV, jak podała strona CCI na Facebooku. , pisze agronews.ua. „Lepiej byłoby dla nas budować takie konstrukcje na terenie Polski. To bardzo dobre rozwiązanie kwestii przechowywania zboża z nowych zbiorów” – powiedział.

Problemy z eksportem zboża

Według niego z Ukrainy drogą lądową eksportuje się w sumie prawie 1 mln ton zboża miesięcznie, podczas gdy przed wojną przewóz sięgał 7 mln ton.

Zaznaczył, że wraz z nowymi zbiorami problem spichlerzy narasta i wymaga systemowego rozwiązania, a jego rola rośnie ze względu na powolną logistykę.

Otwarcie nowego szlaku morskiego dla eksportu przez kraje bałtyckie to sygnał, który łagodzi panikę rynków światowych wywołaną przez Rosjan wojną. Statek z ukraińskim zbożem, który w tym tygodniu przypłynął do Hiszpanii, w zasadzie przedarł się przez blokadę informacyjną. Sytuacja udowodniła, że ​​technicznie ta droga przez Bałtyk do Hiszpanii jest realna. „Oznacza to, że eksport zbóż jest możliwy, a nasz kraj dokonał udanej ofensywy w globalnej wojnie informacyjnej” – powiedział Nepran.

eksport zbóż

Rosja, blokując eksport zbóż skazuje miliony na śmierć

Blokując eksport zbóż z Ukrainy, Rosja skazuje miliony ludzi na śmierć – powiedział w środę szef MSZ Włoch Luigi Di Maio w Rzymie.  Zaznaczył również, że kryzys żywnościowy, który już wcześniej panował w różnych częściach świata, może z powodu wojny na Ukrainie przekształcić się w kryzys światowy, jeśli nie dojdzie do szybkiej interwencji. Ostrzegł przed konsekwencjami takiego postępowania, w tym przed masową migracją.

"Oczekujemy od Rosji bardzo jasnych i konkretnych sygnałów, ponieważ zablokowany eksport zboża oznacza trzymanie jako zakładników i skazywanie na śmierć milionów dzieci, kobiet i mężczyzn, którzy są daleko od frontu konfliktu" – oświadczył włoski minister na wspólnej konferencji prasowej z dyrektorem generalnym Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) Qu Dongyu.

"Rosja, używając żywności jako broni wojennej, plami się następnymi zbrodniami, które nakładają się na inne okrucieństwa popełnione na ziemi ukraińskiej, jakie widzą wszyscy" – stwierdził Di Maio.

Zaznaczył również, że kryzys żywnościowy, który już wcześniej panował w różnych częściach świata, może z powodu wojny na Ukrainie i poprzez zablokowany eksport zboża, przekształcić się w kryzys światowy, jeśli nie dojdzie do szybkiej interwencji.

"Kryzys ten może przynieść jeszcze bardziej katastrofalne skutki w już słabych państwach, doprowadzić do nowych wojen, coraz bardziej masowych i trudnych do zarządzania fal migracyjnych" – mówił szef włoskiej dyplomacji.

Czytaj również: Wiemy, ile ton zboża z obwodu ługańskiego ukradli Rosjanie

Agronews.ua /fot.pixabay


Kosmiczna turystyka będzie miała negatywny wpływ na klimat

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-02 10:00:00

Ukraińskie zboże na rosyjskim statku. Ukraina prosi Turcję o interwencję

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-01 23:00:00

Kombajniści i sprzęt pilnie potrzebni do żniw na Ukrainie

Autor: Świat Rolnika 2022-07-01 21:30:00

BULT SMOGOWICZE