PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Ambasada Ukrainy: Syryjski statek wywiózł zboże skradzione przez Rosjan

Ambasada Ukrainy: Syryjski statek wywiózł zboże skradzione przez Rosjan

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-29 19:00:00
zboże

Jak poinformowała ukraińska ambasada w Bejrucie Objęty amerykańskimi sankcjami syryjski statek Laodicia przywiózł zboże skradzione przez Rosjan. 

Statek Laodicia zacumował w porcie w Trypolisie na północy Libii z ładunkiem jęczmienia i pszenicy. Według ambasady zboże zostało skradzione przez Rosjan na okupowanych terenach Ukrainy. Laodicia jest jednym z trzech statków należących do syryjskich władz, które według rządu Ukrainy przewożą zboże zrabowane na ukraińskim terytorium. 

Ukraińskie zboże w Libanie 

Portal MarineTraffic, śledzący żeglugę morską, podał, że syryjski statek wpłynął do portu w libijskim Trypolisie w środę.

"Statek wypłynął z krymskiego portu, który jest zamknięty dla żeglugi międzynarodowej, przewożąc 5 tys. ton jęczmienia i 5 tys. ton pszenicy, które, jak podejrzewamy, zostały skradzione na Ukrainie" – oświadczyła ukraińska ambasada.

"To pierwszy raz, kiedy ładunek skradzionego zboża dociera do Libii" – napisano w komunikacie.

Jak pisze agencja Reutera, ambasador Ukrainy Ihor Ostasz spotkał się w czwartek w tej sprawie z prezydentem Libanu Michelem Aounem i poinformował go, że "zakup skradzionych ukraińskich towarów zaszkodzi dwustronnym relacjom między Kijowem a Bejrutem".

Laodicia jest jednym z trzech statków należących do syryjskich władz, które według rządu Ukrainy przewożą zboże zrabowane na ukraińskim terytorium. Wszystkie te trzy jednostki są objęte amerykańskimi sankcjami od 2015 roku.

zboże

Czytaj też: Ceny zbóż ponownie rosną. Zawirowania w światowym eksporcie

PAP/fot. pixabay