PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / Alarm żywnościowy w Iraku. Tamtejsi chrześcijanie mogą cierpieć głód

Alarm żywnościowy w Iraku. Tamtejsi chrześcijanie mogą cierpieć głód

Autor: Michał Rybka 2022-05-04 14:30:00
głód

Kolejni ludzie zaczynają odczuwać skutki rosyjskiej inwazji. Tym razem skutki wojny przeniosły się na chrześcijańską społeczność w Iraku, której grozi głód. 

Świat to jeden wielki gospodarczy organizm. Od ponad 3 miesięcy Ukraina jest odcięta od tego gospodarczego obiegu. Dlatego konsekwencje rosyjskiej inwazji dotykają nawet tak odległych państw jak Irak, który właśnie ogłosił alarm żywnościowy. 

Kryzys żywnościowy w Iraku

Alarm żywnościowy ogłoszony w Iraku to konsekwencja braku dostaw pszenicy z Ukrainy. Irakijskie ceny artykułów spożywczych poszybowały gwałtownie w górę.

W ekstremalnie trudnej sytuacji znaleźli się iraccy chrześcijanie. Po wyniszczającej wojnie z Państwem Islamskim udało im się powrócić na swoje ziemie, ale teren ten jest mocno zniszczony, a ich ocalały dobytek bliski zeru. Krytyczną sytuację potęguje widmo głodu i niesłabnące zagrożenie ze strony innych ekstremistycznych bojówek islamskich. 

głód

Głód to tylko jeden z poważnych problemów Iraku

Ukraina zaopatrywała wiele krajów w pszenice, jęczmień, żyto, proso i grykę, a także cukier, sól i mięso. Po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji rząd w Kijowie wprowadził zakazy eksportu, więc za żywność trzeba płacić coraz więcej. Dlatego rząd w Bagdadzie zdecydował się na przyznanie dopłat do produktów spożywczych. Chce także ręcznie kontrolować ceny. Jednakże zabiegi te mają krótki termin przydatności i już teraz irakijscy politycy planują wzmocnienie produkcji krajowej i pomoc dla najbiedniejszych, a tych w kraju jest niestety sporo, gdyż ponad 23 proc. ludności żyje w ubóstwie, a bezrobocie sięga 14 proc.

Eksperci od spraw związanych z Bliskim Wschodem alarmują o pogarszającym się stanie irakijskiego społeczeństwa zarówno pod względem materialnym, jak i psychicznym. Vaticannews pisze, że badania pokazują, iż zagrożonych głodem jest coraz więcej gospodarstw domowych. Rośnie również liczba samobójstw. Wynika to z pogarszającego się stanu irackiej gospodarki. Rodziny nie są w stanie działać pod nieustanną presją wojenną, gospodarczą a teraz jeszcze żywnościową.

Czytaj też: Grozi nam globalny głód? Minister Spraw Zagranicznych Francji ostrzega

źródła:vaticannews.va/fot.pixabay


Autor: Świat Rolnika

Ukraina uruchomiła pilotażowy eksport zboża na Litwę koleją


Autor: Polska Agencja Prasowa

Szef misji FAO: Najgorszy kryzys żywnościowy może dopiero nastąpić


Autor: Tomasz Racki

"Die Welt": Niemcy stają się pośmiewiskiem polityki międzynarodowej


BULT SMOGOWICZE