PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Świat / 900 strażaków walczy z pożarem w Parku Narodowym Czeska Szwajcaria 

900 strażaków walczy z pożarem w Parku Narodowym Czeska Szwajcaria 

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-08-01 19:00:00
Czeska Szwajcaria 

W akcji gaśniczej w Parku Narodowym Czeska Szwajcaria uczestniczy 900 strażaków ze sprzętem; ogniska pożaru likwidują z ziemi i z powietrza.

Kierujący akcją mają do dyspozycji 200 cystern, kilometry węży gaśniczych, 18 śmigłowców i pięć samolotów. Strażacy nie mają po swojej stronie pogody. Ponownie wzrosły temperatury. W ciągu ostatnich trzech dni w Czeskiej Szwajcarii spadło maksymalnie pięć milimetrów deszczu.

Park Narodowy Czeska Szwajcaria wciąż płonie 

Celem jest zmniejszenie obszaru, na którym strażacy muszą aktywnie interweniować, likwidując skupiska ognia lub zapobiegając jego ponownemu powstaniu. Na terenie parku jest co najmniej pięć miejsc, które wymagają walki z tlącym się ogniem. W czasie weekendu obszar interwencji udało się zmniejszyć o jedną piątą. Ogień w Czeskiej Szwajcarii spalił około 1060 hektarów.

Strażacy nie mają po swojej stronie pogody. Ponownie wzrosły temperatury. W ciągu ostatnich trzech dni w Czeskiej Szwajcarii spadło maksymalnie pięć milimetrów deszczu. Według Czeskiego Instytutu Hydrometeorologicznego, w najbliższych dniach sytuacja się nie poprawi. Od wtorku wiatr ma wiać słabiej niż obecnie. Po porannych mgłach widoczność jest dobra i pozwala na gaszenie pożaru z powietrza.

Znaczącą pomoc stanowi 12 śmigłowców niemieckich, operujących z terytorium Niemiec i zrzucających wodę po czeskiej stronie wspólnej granicy.

Czeska Szwajcaria

Czytaj też: Pożar w Hiszpanii zniszczył już prawie 40 tys. hektarów lasów i łąk

PAP/fot. hzscr.cz