PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Polityka rolna / Wspólna Polityka Rolna – posiedzenie grupy Copa-Cogeca

Wspólna Polityka Rolna – posiedzenie grupy Copa-Cogeca

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-05-26 11:00:00
Wspólna Polityka Rolna

20 maja odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Wspólna Polityka Rolna” Copa-Cogeca. Polskę reprezentował Zbigniew Kaszuba z KFPZ. 

Zdaniem rolników obecna dramatyczna sytuacja rynkowa związana z wojną na Ukrainie wymaga od Komisji Europejskiej ponownego przemyślenia priorytetów przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej. Niezbędne są głębokie proprodukcyjne zmiany w strategii „Od pola do stołu” albo wprowadzenie okresu przejściowego, który opóźni wprowadzenia reformy w życie.  

Wspólna Polityka Rolna – uwagi i komentarze KE

Podczas spotkania grupy roboczej “Wspólna Polityka Rolna” przedstawiciele poszczególnych krajów członkowskich przedstawili swoje Plany Strategiczne oraz uwagi i komentarze do nich ze strony Komisji Europejskiej.  Z prezentacji wynikało, że Bruksela zgłosiła po minimum kilkadziesiąt uwag oraz jeszcze więcej komentarzy do każdego dokumentu. 

“Pod tym względem nie wyróżnialiśmy się negatywnie na tle pozostałych krajów członkowskich. Uwagi i komentarze Komisji Europejskiej były różnorakie i często zależały od specyfiki danego kraju. To, co się na pewno powtarzało to zbyt mało ambitny plan pod kątem ochrony środowiska” – mówił po spotkaniu Zbigniew Kaszuba. 

Szczegóły WPR ustalane są na ostatnią chwilę 

Delegacje członkowskie podkreślały, że szczegóły dokumentów, które zadecydują o kształcie unijnego rolnictwa na najbliższe lata, są ustalane na ostatnią chwilę. Zreformowana Wspólna Polityka Rolna ma bowiem wejść w życie już 1 stycznia 2023 r. A to rodzi wiele kłopotów dla wszystkich unijnych rolników. 

“To jest bardzo istotny mankament tych działań. My już musimy podejmować decyzję. Większość rolników oczywiście ma już plany produkcyjne i inwestycyjne na 2023 r., ale jeżeli mamy się jeszcze dostosowywać do reguł zawartych w Planach Strategicznych, do tych wszystkich nowinek i zmian to my już potrzebujemy na papierze tych szczegółów, aby przełożyć to na nasze gospodarstwa. A my jesteśmy we mgle” – kontynuował Z. Kaszuba.

 Wspólna Polityka Rolna

Wspólna Polityka Rolna – jaka dalsza przyszłość?

Podczas posiedzenia grupy roboczej „Wspólna Polityka Rolna” Copa-Cogeca zauważono, że na wprowadzanie w życie Europejskiego Zielonego Ładu nałożyła się także wojna na Ukrainie. A jej skutki są dla całego sektora rolno-spożywczego ogromne. 

Według mnie to wszystko jest już nieaktualne. Biorąc pod uwagę to, co się dzieje, czyli wzrost cen nawozów, zamieszanie na rynkach, pozrywane łańcuchy dostaw strategicznych surowców to mamy nową sytuacją. Komisja Europejska powinna usiąść i na nowo wszystko przemyśleć. Niezbędna jest nowa strategia dla WPR na kolejne lata, albo trzeba wprowadzić okres przejściowy na nową Wspólną Polityką Rolną” – podsumował Zbigniew Kaszuba, który podkreślił, że obecnie trzeba myśleć o rozwijaniu produkcji rolnej, a nie o jej ograniczaniu tak jak to zapisano w strategii „Od pola do stołu”. 

Czytaj też: Ardanowski: Polska powinna zwiększyć produkcję żywności

fbzpr.pl/fot.Rawpixel/Twitter


Sasin: Na nasze potrzeby żywności w Polsce wystarczy

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-27 08:13:00

Ustawa o rolnictwie ekologicznym z większością senackich poprawek

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-23 15:30:00

Ustawa o Inspekcji Weterynaryjnej bez większości poprawek Senatu

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-23 13:45:00

BULT SMOGOWICZE