PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Polityka rolna / Wzrośnie wskaźnik opodatkowania działów specjalnych produkcji rolnej

Wzrośnie wskaźnik opodatkowania działów specjalnych produkcji rolnej

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-08-02 19:30:00
Wskaźnik opodatkowania działów specjalnych produkcji rolnej

W 2023 r. o 6 proc. wzrośnie wskaźnik opodatkowania działów specjalnych produkcji rolnej – mówi zastępca dyrektora w resorcie rolnictwa Aleksandra Szelągowska.

We wtorek senacka komisja rolnictwa rozpatrywała informację Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministra Finansów na temat opodatkowania działów specjalnych produkcji rolnej w związku ze zwiększeniem sumy obrotów wynikających z inflacji oraz ewentualnej możliwości zwiększenia progów podatkowych.

Wskaźnik opodatkowania działów specjalnych produkcji rolnej wzrośnie o 6 proc.

"Ze względu na to, że większość producentów rolnych nie prowadzi ksiąg rachunkowych, ksiąg handlowych, ani ksiąg przychodów i rozchodów stosujemy ułatwienia poprzez określanie co roku norm szacunkowych podatku dochodowego od działów specjalnych produkcji rolnej. Działy specjalne produkcji rolnej są wylistowane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych i również w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Są to ilościowe powierzchnie lub ilości zwierząt, od których naliczona jest norma dochodu szacunkowego" – tłumaczyła zastępca dyrektora departamentu budżetu w resorcie rolnictwa Aleksandra Szelągowska.

Jak przykład podała, że np. pszczelarze, mający powyżej osiemdziesięciu rodzin pszczelich płacą podatek dochodowy od działów specjalnych rolnictwa; do 80 rodzin pszczelarze płacą tylko podatek rolny, bądź podatek od nieruchomości.

"Co roku (..) Minister Finansów w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłasza w drodze rozporządzenia normy szacunkowe, które co roku zmieniają się w oparciu o wskaźnik wzrostu cen towarowej produkcji rolniczej (...) Ten wskaźnik określa prezes Głównego Urzędu Statystycznego i określa w maju za poprzedni rok. W tym roku za rok 2021 został określony wskaźnik towarowej produkcji rolniczej na poziomie 106, co oznacza, że w przyszłym roku normy szacunkowe będą o 6 proc. podwyższone w stosunku do roku bieżącego" – wyjaśniła Szelągowska.

Dodała, że "mamy ścisłe zapisy, które wynikają wprost z ustawy i dlatego dla nikogo nie będzie zaskoczeniem, że w roku przyszłym będzie podwyżka o 6 proc."

Wskaźnik opodatkowania działów specjalnych produkcji rolnej

Obawy z powodu inflacji 

Senatorowie wyrazili obawy, że z powodu inflacji np. producenci drobiu, którzy również są traktowani, jako dział specjalny produkcji rolnej, mogą przekroczyć próg, powyżej którego będą musieli przechodzić na księgi rachunkowe.

"Stała kwota wpisana do ustawy o rachunkowości to 2 mln euro – to jest ta kwota przychodu, powyżej, której wszyscy, absolutnie wszyscy muszą prowadzić księgi, już te duże księgi rachunkowe. Wydaje się, że jest to zabezpieczająca kwota. Przy kursie 4,5 jest to dosyć pokaźna kwota przychodu" – stwierdziła Szelągowska.

Przedstawiciele resortu finansów informowali, że nie ma przewidywanych planów zwiększenia kwoty, powyżej której wszyscy podatnicy prowadzący działalność gospodarczą są zobowiązani do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Czytaj też: Przejściowy podatek dla przyznających się do ukrytych dochodów

PAP/fot. pixabay