PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Polityka rolna / Wojciechowski: W najbliższych dniach decyzja KE ws. dopłat do nawozów

Wojciechowski: W najbliższych dniach decyzja KE ws. dopłat do nawozów

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-04-08 13:55:00
Wojciechowski

Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych dniach zapadnie decyzja KE i pomoc dla polskich rolników będzie udzielana – powiedział Janusz Wojciechowski.

Uchwała przewiduje 500 zł do hektara gruntów ornych i 250 zł do hektara użytków zielonych, (...) żeby przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo dla konsumentów, czyli zdecydowanie niższe ceny na półkach sklepowych. Jak wcześniej informował resort rolnictwa, rządowa pomoc dla rolników została zaprojektowana tak, aby zrekompensować wzrost cen nawozów widoczny od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 r.

Dopłaty do nawozów coraz bliżej?

Komisarz Wojciechowski uczestniczy w piątek w konferencji prasowej z udziałem wicepremiera Henryka Kowalczyka poświęconej m.in. unijnym dopłatom do nawozów.

"Jestem pewien, że decyzja - bo nie mogę tego w tym momencie ogłosić, bo sprawą zajmuje się inna dyrekcja, inny komisarz, pani komisarz (Margrethe - PAP) Vestager, odpowiedzialna za politykę konkurencji - ale wszystko wskazuje, że w najbliższych dniach ta decyzja zapadnie. Polski wniosek zostanie uwzględniony i pomoc dla rolników będzie mogła być udzielana" – powiedział.

Dodał, że polski rząd złożył w KE już zmodyfikowany wniosek ws. dopłat do nawozów.

Wojciechowski

Komisarz Wojciechowski i minister Kowalczyk o dopłatach

W kontekście dzisiejszej wypowiedzi jakiej udzielił komisarz Wojciechowski należy przypomnieć ostatnią rozmowę naszego portalu o dopłatach do nawozów z Wicepremierem i Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henrykiem Kowalczykiem.

„Nowy wniosek do Komisji Europejskiej został wysłany 6 kwietnia. Tego samego dnia były zarówno odpowiedź z Komisji Europejskiej jak i ponowny wniosek. Nie zwlekaliśmy ani jednego dnia. Wniosek został złożony ponownie z powołaniem się na podstawy prawne wydane w komunikacie Komisji Europejskiej z dnia 24 marca. Mam nadzieje, że tym razem nie będzie odmowy.” – powiedział wicepremier Kowalczyk.

„Jeżeli rolnicy zrezygnowaliby z nawożenia swoich pól, groziłoby to spadkiem jakości plonów. To jest oczywiste. W zależności od sytuacji, zasobności gleby i innych nawozów może to być obniżenie plonów rzędu nawet 40 proc. jeśli w ogóle rolnicy przestaliby stosować nawozy. Na szczęście rolnicy część nawozów stosowali, ponieważ mieli zapasy. Jednak brak pozytywnej decyzji i zaniechanie nawożenia w tym okresie mogłoby spowodować obniżenie plonów rzędu 30 proc. To jest bardzo dużo. W obecnej sytuacji spodziewanego zmniejszenia zbiorów na Ukrainie z powodu braku obsiewania pól pogłębiałoby kryzys na rynku zbóż. Nawożenie i pomoc rolnikom jest niezwykle istotne zwłaszcza w kontekście bezpieczeństwa żywnościowego” – dodał wicepremier.

Czytaj również: Kowalczyk: Komisja Europejska nie zgodziła się na dopłaty do nawozów

PAP/fot.GOV


Autor: Polska Agencja Prasowa

Premier: UE powinna pomóc w rozbudowie infrastruktury eksportowej


Autor: Tomasz Racki

Kanadyjski rzepak znów popłynie do Chin. To przez wojnę na Ukrainie


Autor: Tomasz Racki

Kowalczyk: będzie interwencja w sprawie importowanych truskawek sprzedawanych jako polskie


BULT SMOGOWICZE