PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Polityka rolna / Ważne rozmowy o wywozie zboża z Ukrainy. Znamy najnowsze ustalenia

Ważne rozmowy o wywozie zboża z Ukrainy. Znamy najnowsze ustalenia

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-15 12:41:00
zboża

Jak Polska może pomóc Ukrainie w transporcie zboża poza granice ogarniętego wojną kraju? Tego dotyczyły rozmowy na szczeblu ministerialnym. 

Polsko-ukraińskie rozmowy skoncentrowane były na analizie możliwości dalszego wsparcia wywozu towarów rolnych z Ukrainy, głównie zbóż, przez granicę z Polską – poinformowało ministerstwo rolnictwa w środę. W spotkaniu uczestniczyli m.in. ministrowie rolnictwa Polski i Ukrainy.

W Polsce jest miejsce na ukraińskie zboża?

We wtorek z godzinach wieczornych odbyło się w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi polsko-ukraińskie spotkanie. Przewodniczył mu wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. W spotkaniu wzięli udział: minister polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykoła Solski, minister infrastruktury Ukrainy Oleksandr Kubrakow, a także minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz minister – członek Rady Ministrów, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.

Wicepremier Kowalczyk zapewnił, że strona polska jest nadal gotowa pomagać Ukrainie, także w zakresie wprowadzania ułatwień, które umożliwią wyeksportowanie przez ten kraj jak największej ilości zbóż. Ma to kluczowe znaczenie w kontekście przeciwdziałania zagrożeniom dla bezpieczeństwa żywnościowego w związku wojną w Ukrainie – zaznaczył.

Polska chce przetwarzać ukraińskie zboże

"Polska jest gotowa przetwarzać ukraińskie zboża" – podkreślił cytowany w środowym komunikacie wicepremier. Poinformował również o wprowadzonych ułatwieniach dotyczących kontroli granicznej towarów, zwłaszcza w związku z realizacją zapisów Wspólnego Oświadczenia ministrów rolnictwa Polski i Ukrainy z 16 maja 2022 r.

Szef MRiRW zaznaczył, że partnerzy ukraińscy są wciąż bardzo ważnymi odbiorcami polskich produktów rolno-spożywczych. Zwrócił się do ministra Mykoły Solskiego o przywrócenie produktów mleczarskich i makaronów na listę towarów krytycznego importu. Strona ukraińska wyjaśniła, że w najbliższym czasie planowana jest likwidacja listy. Zapewniono, że mimo trwającej wojny strona ukraińska dąży do przywrócenia normalności, w tym w zakresie wymiany handlowej.

Obecny na spotkaniu zastępca głównego lekarza weterynarii Krzysztof Jażdżewski poinformował o zakończonym w ubiegłym tygodniu audycie ukraińskiej służby weterynaryjnej w związku z ASF. Przekazał też informacje o planach rozwoju współpracy weterynaryjnej ze stroną ukraińską – poinformowano w komunikacie resortu.

Ukraiński minister rolnictwa podziękował za dotychczasową owocną współpracę i okazywaną pomoc. Podkreślił, że obecnie sprawą priorytetową dla ukraińskiej gospodarki, w tym rolnictwa, jest jak największy eksport zapasów zboża. Przedstawił też informacje na temat prognozy zbiorów zbóż i roślin oleistych w nowym sezonie. Zadeklarował dalszą współpracę w zakresie poprawy przepustowości punktów granicznych.

Polskie porty pomogą Ukrainie?

"Ministrowie Infrastruktury Polski i Ukrainy podkreślili intensywne kontakty, jakie miały miejsce w ostatnich tygodniach. Omówili możliwości wykorzystania polskich portów morskich. Dzięki planowanym inwestycjom możliwe będzie zwiększenie ich zdolności przeładunkowych. Rozmówcy zgodzili się też, że konieczna jest również współpraca w sektorze kolejowym, aby zwiększyć wolumen przewozów z Ukrainy na rynki UE i na rynki światowe, a także pogłębić integrację infrastruktury kolejowej obu krajów" – czytamy w komunikacie.
Ministrowie resortów rolnictwa i infrastruktury Polski i Ukrainy podkreślili potrzebę dalszej ścisłej współpracy i koordynacji działań po obu stronach. 

Czytaj także: Silosy na ukraińskie zboże w Polsce? Kowalczyk: Dobra deklaracja

PAP/fot. pixabay


Soboń: kalkulator podatkowy dostępny już w tym tygodniu

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 22:30:00

Ustawa o rolnictwie ekologicznym podpisana przez Prezydenta

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 18:15:00

Ukraina wraz z UE zajmą się bezpieczeństwem żywnościowym

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-28 17:00:00

BULT SMOGOWICZE