PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Polityka rolna / W poniedziałek Parlament Europejski uczcił 60. rocznicę WPR

W poniedziałek Parlament Europejski uczcił 60. rocznicę WPR

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-06 21:00:00
WPR

Otwierając ceremonię, przewodnicząca PE  przypomniała, że WPR przekształciła Europę, a europejskie produkty pomogły wyżywić świat.

W poniedziałek, na otwarciu sesji plenarnej w Strasburgu, Parlament Europejski uczcił 60. rocznicę opublikowania pierwszego rozporządzenia w sprawie Wspólnej Polityki Rolnej (WPR). Przewodnicząca PE Roberta Metsola podkreśliła, że stoją przed UE takie wyzwania, jak potrzeba młodych rolników, gwarantowanie jakości produktów i trwałości procesu produkcyjnego oraz wojna na Ukrainie.

60-lecie WPR

W poniedziałek, na otwarciu sesji plenarnej w Strasburgu, Parlament Europejski uczcił 60. rocznicę opublikowania pierwszego rozporządzenia w sprawie Wspólnej Polityki Rolnej (WPR).

Metsola również złożyła hołd „wszystkim ludziom stojącym za sukcesem Wspólnej Polityki Rolnej".

"Rolnicy, ich rodziny i wszyscy inni, którzy wkładają ogromny wysiłek na polach, w deszczu lub słońcu. To oni są prawdziwymi narratorami tej historii sukcesu”  wskazała.

W imieniu prezydencji francuskiej minister rolnictwa Marc Fesneau przypomniał, że postrzeganie rolnictwa jako narzędzia pokoju było w centrum celów założycieli Europy. Dlatego, zdaniem ministra, należy odrzucić rolnictwo jako broń w kontekście wojny na Ukrainie.

"Po 60 latach WPR to polityka wierna duchowi założycieli Europy. To potężny symbol jedności Europy" – podsumował minister Fesneau.

Komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski wezwał do dostosowania WPR do obecnych i przyszłych wyzwań.

„Historia Wspólnej Polityki Rolnej w pełni pokazuje jej znaczenie i sukces. A dzisiejsze wyzwania w pełni pokazują potrzebę kontynuowania i rozwijania tej polityki dla kolejnych pokoleń Europejczyków” – powiedział komisarz.

Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Norbert Lins (Europejska Partia Ludowa) zakończył uroczystość podziękowaniem europejskim rolnikom za ich ciężką pracę, aby zapewnić żywność na półkach sklepowych. Ostrzegł jednak również przed niebezpieczeństwem kryzysu dostaw na progu Europy – na Ukrainie i w Afryce Północnej.

WPR rocznica

Historia Wspólnej Polityki Rolnej

Wspólną Politykę Rolną (WPR) – najstarszą unijną politykę – stworzyło w 1962 r. sześć państw założycielskich Wspólnot Europejskich. Ma ona zapewniać obywatelom UE przystępną cenowo, bezpieczną i wysokojakościową żywność, zagwarantować odpowiedni poziom życia rolnikom oraz chronić zasoby naturalne i środowisko.

Dzięki kolejnym reformom, przystosowuje się do nowych wyzwań, przed którymi staje europejskie rolnictwo. Wyzwania te polegają na tym, by m.in.: zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe wszystkim obywatelom UE, odpowiedzieć na wahania światowych rynków i zmienność cen, utrzymać rozwój obszarów wiejskich w UE, w bardziej zrównoważony sposób wykorzystywać zasoby naturalne oraz pomóc w łagodzeniu zmiany klimatu.

Czytaj też: Debata IGR: Fatalna sytuacja na rynku nawozów i nowa WPR

fot.pixabay.com


KRUS: Ważne zmiany w podatku od świadczeń emerytalno-rentowych

Autor: Świat Rolnika 2022-07-01 19:30:00

Leśnicy przekazali kolejne 16 samochodów terenowych dla Ukrainy

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-30 22:00:00

Protest rolników w Holandii. Policja rozpoczyna poważne śledztwo

Autor: Świat Rolnika 2022-06-30 18:30:00

BULT SMOGOWICZE