O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

10-05-2022

Autor: Jacek Podgórski

W Łodzi rozpoczyna się 33. sesja Regionalnej Konferencji FAO

fao

We wtorek po południu w Łodzi rozpocznie się regionalna konferencja Organizacji ONZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa – FAO. 

Zaplanowano dyskusję o konsekwencjach rosyjskiej inwazji na Ukrainę dla światowego rolnictwa. W inauguracji weźmie udział minister rolnictwa Henryk Kowalczyk oraz szef MSZ Zbigniew Rau. 33. sesja Regionalnej Konferencji FAO (Food and Agriculture Organization), czyli Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa dla Europy w 2022 r., rozpocznie się we wtorek o godz. 17. Konferencja ma potrwać do 13 maja.

Regionalna konferencja FAO

Przewidziano m.in. debatę o konsekwencjach agresji Rosji na Ukrainę dla światowego rolnictwa i gospodarki żywnościowej.

We wtorkowej inauguracji łódzkiej konferencji mają uczestniczyć przedstawiciele polskiego rządu: wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk oraz szef MSZ Zbigniew Rau.

Kowalczyk już w poniedziałek spotkał się z dyrektorem generalnym FAO Qu Dongyu. Henryk Kowalczyk, cytowany w informacji ministerstwa rolnictwa, zwracał uwagę podczas spotkania, że "procesy transformacji systemów żywnościowych w kierunku bardziej zrównoważonych są zagrożone w wyniku pandemii COVID-19 i wzrostu cen środków produkcji, a agresja Rosji na Ukrainę to kolejny czynnik zagrażający światowemu bezpieczeństwu żywnościowemu".

Czego Polska oczekuje od FAO?

Wicepremier podkreślił też, że Polska oczekuje zaangażowania FAO w zakresie analiz i propozycji rozwiązań dotyczących wsparcia rolnictwa w Ukrainie oraz łagodzenia niekorzystnych skutków wojny dla świtowego bezpieczeństwa żywnościowego, zgodnie z mandatem FAO – poinformowano.

Według komunikatu dyrektor generalny Qu Dongyu stwierdził, iż światowe bezpieczeństwo żywnościowe było zagrożone już przed pandemią COVID-19, a wzrost cen środków produkcji i wojna w Ukrainie dodatkowo pogorszyły tę sytuację. Zwrócił uwagę na rolę Polski jako znaczącego producenta żywności w działaniach na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego w regionie.

Minister rolnictwa deklaruje chęć współpracy

"Wicepremier Henryk Kowalczyk zadeklarował gotowość do współpracy z FAO na rzecz przeciwdziałania skutkom wojny w Ukrainie dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego. Podczas spotkania strona polska przedstawiła także polskie priorytety w realizacji celu zrównoważonego rozwoju nr 2, +zero głodu+, zaznaczając, że Polska będzie starała się, aby pandemia i efekty wojny w Ukrainie nie pogorszyły warunków realizacji tych założeń" – poinformował resort rolnictwa.

Utworzona w 1945 roku FAO – zajmująca się walką z biedą i głodem oraz podnoszeniem dobrobytu poprzez redystrybucję żywności i rozwój obszarów wiejskich – ma swoją siedzibę w Rzymie.

Czytaj także: Minister Kowalczyk gościł Dyrektora Generalnego FAO

PAP/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023