PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Wiadomości / Polityka rolna / Ustawa o krajowym systemie ewidencji producentów rolnych z podpisem prezydenta

Ustawa o krajowym systemie ewidencji producentów rolnych z podpisem prezydenta

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-15 10:52:00
Ustawa o krajowym systemie ewidencji producentów rolnych

Ustawa o krajowym systemie ewidencji producentów rolnych. Ten ważny dla rolników dokument już niebawem zyska moc sprawczą. 

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o krajowym systemie ewidencji producentów rolnych – poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta RP. Nowe przepisy mają ułatwić rolnikom składanie wniosków i dokumentów do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa drogą elektroniczną. Jak podała Kancelaria Prezydenta RP, prezydent ustawę podpisał we wtorek.

Ustawa o krajowym systemie ewidencji producentów rolnych podpisana 

"Celem ustawy jest umożliwienie elektronicznego składania wniosku o wpis do ewidencji producentów, o którym mowa w art. 11 ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności. Wniosek o wpis do ewidencji producentów będzie można złożyć za pomocą elektronicznego formularza udostępnionego na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa" - poinformowała KPRP.

Jak dodano, dotychczas wnioski takie można było składać wyłącznie w postaci papierowej.

Co jeszcze zmienia ustawa?

Ponadto ustawa o krajowym systemie ewidencji producentów rolnych przewiduje umożliwienie sporządzania elektronicznych kopii dokumentów, a tym samym umożliwienie szybkiego dostępu do akt z każdego szczebla organizacyjnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz ograniczenie przechowywania akt spraw w postaci papierowej; doprecyzowanie przepisów dotyczących postępowań ze skopiowanymi elektronicznie dokumentami oraz z elektroniczną kopią dokumentów; umożliwienie elektronicznego składania wniosku o wypłatę oraz wniosku o przyznanie pomocy, tzw. wniosku transferowego, w ramach działań dotyczących zalesienia objętych Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2004–2006 i Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.

W trakcie prac w Sejmie ustawa o krajowym systemie ewidencji producentów rolnych rozszerzona została o zmiany w przepisach dot. gospodarowania nieruchomościami Skarbu Państwa. Jedna ze zmian zakładała przekazanie 500 mln zł w 2022 r. nadwyżki po uregulowaniu zobowiązań Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa na udzielanie pożyczek na zakup środków do produkcji rolnej czy na skup i przechowywanie, przetwarzanie produktów rolnych; na nabycie akcji i udziałów w spółkach handlowych oraz na zakup nieruchomości rolnych w celu poprawy struktury obszarowej gospodarstw. Druga zmiana rozszerzyła katalog celów, na jakie może być przekazana samorządowym nieruchomość z Zasobu Skarbu Państwa.

Ustawa ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia z wyjątkiem przepisów jednego z artykułów, które wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2023 r. 

Czytaj także: Już wkrótce rusza eDWIN – krajowy system informatyczny na rzecz ochrony roślin

PAP/fot. pixabay


KRUS: Ważne zmiany w podatku od świadczeń emerytalno-rentowych

Autor: Świat Rolnika 2022-07-01 19:30:00

Leśnicy przekazali kolejne 16 samochodów terenowych dla Ukrainy

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-30 22:00:00

Protest rolników w Holandii. Policja rozpoczyna poważne śledztwo

Autor: Świat Rolnika 2022-06-30 18:30:00

BULT SMOGOWICZE